Sámova říše
První slovanský státní útvar na západě se jmenoval Sámová říše. Informace o něm máme díky Fredegarově kronice. Šlo o kmenový svaz fungující v polovině 7. století, který vedl francký kupes Sámo. V roce 631 porazil v bitvě u Wogastisburgu franckého krále Dagoberta.
Od úmrtí Sáma až do 8. století nemáme o dění na našem území žádné informace.
Velkomoravská říše
Velká Morava byl státní útvar nacházející se primárně na území dnešní Moravy a Slovenska v 2. polovině 9. století. První známým knížem byl Mojmír I. z rodu Mojmírovců, který vyhnal ze sousedního Nitranska panovníka Pribinu a sjednotil obě země pod svou moc.
Jeho nástupce kníže Rastislav chtěl zřídit vlastní církevní organizaci, papež ho však odmítl. Obrátil se proto na byzantského císaře, který vyslal v roce 863 na Moravu dva církevní bratry Konstantina a Metoděje, jejichž posláním bylo šířit na Velké Moravě křesťanství. Ti:
- vytvořili první slovanské písmo – hlaholici,
- prosadili staroslověnštinu jako církevní jazyk, a
- v 80. letech 9. století pokřtili Bořivoje, prvního českého knížete, i s manželkou Ludmilou.
Kníže Svatopluk rozšířil území o Krakovsko, Slezsko, Lužici, Slovensko, část Maďarska a Rakousko. Za vlády Mojmíra II. se však v roce 906 říše rozpadla pod nájezdy maďarských kočovných kmenů
Lokality Velké Moravy
Mezi známé archeologické lokality z tohoto období patří Valy u Mikulčic, Staré město u Uherského Hradiště či Pohansko u Břeclavi.
Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.
První státy na českém území (střední)
zadání: 50
Typicky zabere: 5 min
