Česko aktivně rozvíjí vztahy s ostatními státy světa. Spolupracují v mnoha oblastech, jako je obchod, ochrana životního prostředí, lidská práva, bezpečnost a další. Tato spolupráce se uskutečňuje mimo jiné prostřednictvím členství v různých mezinárodních organizacích, které sdílí společné cíle a hodnoty. Mezi nejvýznamnější (ne však jediné) organizace, kterých je Česko členem, patří OSN, NATO a Evropská unie (EU).
Proč udržovat mezinárodní vztahy?
Udržování mezinárodních vztahů a členství v mezinárodních organizacích je pro Česko důležité, protože je, jakožto malá země, závislé na mezinárodním obchodu. Spolupráce s ostatními státy světa v rámci organizací umožňuje efektivněji řešit globální problémy (například chudobu), sdílet znalosti a zkušenosti či zajistit i malým státům bezpečnost před vnějšími hrozbami.
Evropská unie (EU)
Evropská unie (EU) sdružuje členské státy na politické a ekonomické úrovni. Primárně si klade za cíl vylepšení spolupráce a udržení míru v Evropě. Členské státy sdílejí společný trh včetně volného pohybu zboží, jejich občanům je umožněno se volně pohybovat mezi členskými zeměmi. Spolupracují i v oblasti politiky, bezpečnosti a řešení globálních problémů.
Evropská unie formálně vznikla v roce 1993 podepsáním Maastrichtské smlouvy jako výsledek dlouhodobých snah o rozvoj spolupráce v Evropě. Jejími členy jsou výhradně evropské státy (aktuálně je jich 27), ne však všechny. Sídlí v Bruselu v Belgii a ve Štrasburku ve Francii.
Základními orgány EU jsou:
Evropská rada
Jde o nejvyšší politický orgán, který se skládá z nejvyšších představitelů členských států, tedy premiérů či prezidentů. Rozhoduje o směřování Evropské unie.
Evropský parlament
Tento orgán hlasuje o navržených legislativních aktech (například nařízení či doporučení) a kontroluje činnost Evropské komise. Europoslanci jsou voleni přímo občany členských států. Každý stát zastupuje počet poslanců určený na základě jeho velikosti a počtu obyvatel.
Evropská komise
Jde o výkonný orgán, který navrhuje legislativu a dbá na dodržování smluv a zájmů EU. Evropskou komisi tvoří eurokomisaři, vždy jeden za každý členský stát.
Rada Evropské unie
Tento orgán se skládá z ministrů jednotlivých členských zemí, kteří zastupují danou oblast (například ze všech ministrů školství, řeší-li se otázky vzdělávání).
Severoatlantická aliance (NATO)
NATO je vojenská aliance států Evropy a Severní Ameriky, jejímž cílem je zajištění kolektivní bezpečnosti všech členských států a podpora demokratických hodnot. Základním principem NATO je, že útok na jednoho z členů je považován za útok proti všem. Na útok na jednoho ze členů organizace tedy zareagují všichni členové.
Organizace spojených národů (OSN)
OSN je mezinárodní organizace, která sdružuje téměř všechny státy a usiluje o mír a bezpečnost ve světě. Vzniklo krátce po 2. světové válce a Československo bylo jedním ze zakládajících členů. Významně podporuje mezinárodní spolupráci a podílí se na řešení globálních problémů jako je migrace, změna klimatu či dostupnost vzdělávání, a to i přestože má minimum pravomocí.
Rozhodnutí závazná i pro členské státy může dělat jen její patnáctičlenný výkonný orgán nazývaný Rada bezpečnosti. Řadu těchto aspektů řeší i přidružené organizace OSN, jako je například UNESCO zabývající se vzděláváním, kulturou a vědou.
Česko není stálým členem Rady bezpečnosti, může se však stát jedním z dočasně volených členů. Stálé zastoupení má v nejvyšším jednacím orgánu, Valné hromadě OSN.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Cvičení směřují k získání základního přehledu o nejdůležitějších mezinárodních organizacích, kterých je Česko členem. Obtížností směřuje do posledních ročníků ZŠ nebo na střední školy. Pro mladší ročníky mohou být lepší zadání Evropská unie: obecně.
- Rozhodovačka, Pexeso i Otázky se zaměřují primárně na opakování základních pojmů. Pexeso a Otázky se více věnují definicím daných pojmů, Rozhodovačka navíc přidává otázky na rozdíly mezi jednotlivými organizacemi.