Výpis souhrnů
Mezinárodní organizace
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Mezinárodní organizace
Mezinárodní organizace jsou instituce, které sdružují více států s cílem řešit globální problémy, podporovat mír a rozvoj a usnadňovat spolupráci mezi zeměmi. Cíle těchto organizací či cesta, jakou chtějí cílů dosáhnout, se různí. Organizace poskytují prostor pro diskusi, koordinaci politik a realizaci společných projektů na mezinárodní úrovni.
Přehled mezinárodních organizací se souhrnně věnuje přibližně 20 nejznámějším světovým organizacím. Pro Česko nejvýznamnější organizace, tedy OSN, NATO a Evropská unie, jsou pak rozebrány samostatně a detailně.
Kromě Evropské unie: obecně, která je vhodná i pro základní školy, byla cvičení tvořena primárně pro střední školy. Souhrnný přehled nejvýznamnějších mezinárodních organizací pro Česko pro žáky 2. stupně základních škol nabízí Česko v mezinárodních vztazích.
NahoruČesko v mezinárodních organizacích
Česko aktivně rozvíjí vztahy s ostatními státy světa. Spolupracují v mnoha oblastech, jako je obchod, ochrana životního prostředí, lidská práva, bezpečnost a další. Tato spolupráce se uskutečňuje mimo jiné prostřednictvím členství v různých mezinárodních organizacích, které sdílí společné cíle a hodnoty. Mezi nejvýznamnější (ne však jediné) organizace, kterých je Česko členem, patří OSN, NATO a Evropská unie (EU).
Proč udržovat mezinárodní vztahy?
Udržování mezinárodních vztahů a členství v mezinárodních organizacích je pro Česko důležité, protože je, jakožto malá země, závislé na mezinárodním obchodu. Spolupráce s ostatními státy světa v rámci organizací umožňuje efektivněji řešit globální problémy (například chudobu), sdílet znalosti a zkušenosti či zajistit i malým státům bezpečnost před vnějšími hrozbami.
Evropská unie (EU)
Evropská unie (EU) sdružuje členské státy na politické a ekonomické úrovni. Primárně si klade za cíl vylepšení spolupráce a udržení míru v Evropě. Členské státy sdílejí společný trh včetně volného pohybu zboží, jejich občanům je umožněno se volně pohybovat mezi členskými zeměmi. Spolupracují i v oblasti politiky, bezpečnosti a řešení globálních problémů.
Evropská unie formálně vznikla v roce 1993 podepsáním Maastrichtské smlouvy jako výsledek dlouhodobých snah o rozvoj spolupráce v Evropě. Jejími členy jsou výhradně evropské státy (aktuálně je jich 27), ne však všechny. Sídlí v Bruselu v Belgii a ve Štrasburku ve Francii.
Základními orgány EU jsou:
Evropská rada
Jde o nejvyšší politický orgán, který se skládá z nejvyšších představitelů členských států, tedy premiérů či prezidentů. Rozhoduje o směřování Evropské unie.
Evropský parlament
Tento orgán hlasuje o navržených legislativních aktech (například nařízení či doporučení) a kontroluje činnost Evropské komise. Europoslanci jsou voleni přímo občany členských států. Každý stát zastupuje počet poslanců určený na základě jeho velikosti a počtu obyvatel.
Evropská komise
Jde o výkonný orgán, který navrhuje legislativu a dbá na dodržování smluv a zájmů EU. Evropskou komisi tvoří eurokomisaři, vždy jeden za každý členský stát.
Rada Evropské unie
Tento orgán se skládá z ministrů jednotlivých členských zemí, kteří zastupují danou oblast (například ze všech ministrů školství, řeší-li se otázky vzdělávání).
Severoatlantická aliance (NATO)
NATO je vojenská aliance států Evropy a Severní Ameriky, jejímž cílem je zajištění kolektivní bezpečnosti všech členských států a podpora demokratických hodnot. Základním principem NATO je, že útok na jednoho z členů je považován za útok proti všem. Na útok na jednoho ze členů organizace tedy zareagují všichni členové.
Organizace spojených národů (OSN)
OSN je mezinárodní organizace, která sdružuje téměř všechny státy a usiluje o mír a bezpečnost ve světě. Vzniklo krátce po 2. světové válce a Československo bylo jedním ze zakládajících členů. Významně podporuje mezinárodní spolupráci a podílí se na řešení globálních problémů jako je migrace, změna klimatu či dostupnost vzdělávání, a to i přestože má minimum pravomocí.
Rozhodnutí závazná i pro členské státy může dělat jen její patnáctičlenný výkonný orgán nazývaný Rada bezpečnosti. Řadu těchto aspektů řeší i přidružené organizace OSN, jako je například UNESCO zabývající se vzděláváním, kulturou a vědou.
Česko není stálým členem Rady bezpečnosti, může se však stát jedním z dočasně volených členů. Stálé zastoupení má v nejvyšším jednacím orgánu, Valné hromadě OSN.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Cvičení směřují k získání základního přehledu o nejdůležitějších mezinárodních organizacích, kterých je Česko členem. Obtížností směřuje do posledních ročníků ZŠ nebo na střední školy. Pro mladší ročníky mohou být lepší zadání Evropská unie: obecně.
- Rozhodovačka, Pexeso i Otázky se zaměřují primárně na opakování základních pojmů. Pexeso a Otázky se více věnují definicím daných pojmů, Rozhodovačka navíc přidává otázky na rozdíly mezi jednotlivými organizacemi.
Evropská unie
Evropská unie (EU) je politická a ekonomická unie, která sdružuje 27 zemí Evropy a usiluje o společné cíle v oblasti spolupráce, míru, stability a prosperity.
Evropská unie: obecně se věnuje základním faktům o této instituci, jako jsou cíle EU, její symboly, okolnosti jejího vzniku či dopad na život jejího občana. Procvičovat zde lze i členské státy.
Instituce Evropské unie detailněji rozebírají jednotlivé orgány EU a jejich fungování.
Euro se věnuje společné měně EU a jejímu rozšíření.
Evropská unie: obecně vznikala primárně pro 2. stupeň základní školy, ale jako opakování základů může sloužit i na středních školách. Instituce Evropské unie a Euro poskytují již hlubší vhled do tématu.
NahoruEvropská unie: obecně
Evropská unie (EU) je politická a ekonomická unie, která zahrnuje 27 evropských zemí Evropy. Jejím hlavním cílem je podporovat mír, stabilitu, demokracii a ekonomickou spolupráci mezi svými členskými státy. Má 24 úředních jazyků, mezi nimi i češtinu, a její hlavní sídlo je v Bruselu v Belgii, byť jednotlivé instituce najdeme i v jiných městech a státech.
Vznik EU
První organizace, ze kterých se postupně vyvinula, začaly vznikat v 50. letech 20. století. Mezi zakládající státy, tedy státy, které byly součástí první z těchto organizací zvanou Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO), počítáme:
- Francii,
- Itálii,
- Německo a
- země tzv. Beneluxu (Belgie, Nizozemsko, Lucembursko).
K těmto zemím se postupně přidávaly další. Název Evropská unie má tato organizace ale až od roku 1993. Česká republika se připojila v roce 2004.
EU v praktickém životě
Členství České republiky v Evropské unii ovlivňuje každodenní život obyvatel různými způsoby. Například díky začlenění do Schengenského prostoru mohou Češi cestovat do většiny evropských zemí bez pasových kontrol, což usnadňuje turistiku, práci a studium v zahraničí. Celní unie, další klíčový prvek EU, zajišťuje volný pohyb zboží mezi členskými státy. To znamená, že při nákupu zboží z jiných zemí EU nejsou žádné celní poplatky ani kvóty, což podporuje obchod a snižuje ceny produktů. Tímto způsobem členství v EU přispívá k ekonomické stabilitě, širším možnostem pracovního uplatnění a větší svobodě pohybu pro občany České republiky.
Výrazným sjednocujícím prvkem je i používání jednotné měny, Eura, které však Česká republika dosud nepřijala, ač se k tomu vstupem do EU zavázala.
Symboly EU
- Vlajka EU je modré se kolem žlutých hvězd. Ty symbolizují jednotu a soulad mezi národy Evropy.
- Mottem EU je Jednotná v rozmanitosti, což odkazuje na společné úsilí o mír a prosperitu v Evropě, a zároveň na rozdílné tradice a kultury Evropy.
- Hymnou EU je Óda na radost (původně báseň Friedricha Schillera zhudebněná Ludwigem van Beethovenem).
- Slavíme i Den Evropy, a to 9. května na připomínku momentu, kdy byla představena myšlenka sjednocení Evropy, ze které EU vzešla.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Sekce Evropská unie: obecně se věnuje úplným základům o Evropské unii.
- Rozhodovačka procvičuje základní fakta o EU. Může sloužit čistě pro opakování, ale i jako podklad k diskuzi a úvahám o tom, co členství v EU Česku přináší (některé otázky Rozhodovačky na toto téma směřují).
- Otázky se věnují čistě tomu, zda daný stát je nebo není členem EU.
Instituce Evropské unie
Evropská unie není typickou mezinárodní organizací. V některých aspektech má pravomoce jako mezinárodní organizace, v některých má však pravomoce obdobné jednotnému státu. I z těchto důvodu EU řídí řada evropských institucí, z nichž nejvýznamnější jsou Evropská rada, Evropská komise, Evropský parlament, Rada Evropské unie, Evropská centrální banka, Soudní dvůr EU a Evropský účetní dvůr.
Evropská rada
- vrcholným politickým orgánem, který stanovuje obecné politické směry a priority EU
- je tvořen nejvyššími představiteli členských států (předsedy vlád, prezidenty)
- nemá legislativní pravomoce
- setkává se zpravidla 4× ročně v Bruselu
- v čele stojí stálý předseda Evropské rady volený na 2,5 roku
Je rozdíl mezi Evropskou radou a Radou Evropy?
Evropská rada a Rada Evropy jsou velmi rozdílné. Zatímco Evropská rada je jedním z orgání EU, Rada Evropy je samostatnou a nezávislou mezinárodní organizací, starší než je EU. Jejími členy je 46 zemí Evropy. Sídlí ve Štrasburku a spadá pod ni například Evropský soud pro lidská práva.
Evropská komise
- nejvyšší výkonný orgán EU, který navrhuje nové zákony a dohlíží na jejich provádění, hájí zájmy EU jako celku a spravuje její rozpočet
- tvoří ji 27 eurokomisařů (1 za každý stát), každý z nich je zodpovědný za jedno tzv. portfolio, tedy oblast zájmu
- v jejím čele stojí předseda a místopředsedové, kteří reprezentují EU navenek a jsou zodpovědní za chod EU
- pro svůj dohled na dodržování evropského práva (společně se Soudním dvorem Evropské unie) se jí občas říká strážkyně smluv
- její předseda vychází z voleb do Evropského parlamentu, kterému se také celá komise zodpovídá
- sídlí v Bruselu a v Lucemburku
Evropský parlament
- jediný orgán EU volený přímo občany, a to na 5 let
- schvaluje právní předpisy a evropský rozpočet navržené Evropskou komisí, dohlíží na její fungování
- má 700 až 750 poslanců (počty se mění na základě počtu členských států)
- Česko zastupuje 21 poslanců, tento počet je dán souborem pravidel zajišťujících co nejrovnovážnější reprezentaci členských států
- poslanci jsou organizováni do evropských politických stran
- sídlí ve Štrasburku, v Bruselu a částečně i v Lucemburku
Rada Evropské unie (Rada ministrů)
- orgán, ve kterém se scházejí vždy ministři členských zemí dle řešené problematiky (například ministři financí, řeší-li se peníze a ekonomika)
- společně s Evropským parlamentem schvaluje právní předpisy a rozpočet EU
- v čele stojí daný ministr země, která byla zrovna pověřena předsednictvím EU, to se střídá po 6 měsících
Další vybrané orgány EU
Evropský účetní dvůr
Jde o instituci, který dohlíží na dodržování již schváleného rozpočtu a obecně na hospodaření evropských institucí. Sídlí v Lucemburku a každý členský stát zde zastupuje jeden auditor.
Soudní dvůr Evropské unie
Zajišťuje dodržování práva EU v rámci členských států. Řeší právní spory mezi vládami, institucemi EU a jednotlivci. Sídlí v Lucemburku a každý členský stát zde zastupuje jeden soudce.
Evropská centrální banka
Spravuje společnou evropskou měnu, Euro. Udržuje měnovou politiku eurozóny a podporuje hospodářskou stabilitu.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Cvičení je primárně určeno pro střední školy, avšak může být vhodné i pro poslední ročníky ZŠ.
- Rozhodovačka procvičuje složení a účel jednotlivých institucí a také některé procesy probíhající mezi nimi.
Euro (€) je společná měna Evropské unie, která napomáhá rozvoji jednotného vnitřního trhu. Poprvé se v této měně začalo účtovat v roce 1999, první bankovky a mince vešly do oběhu v roce 2002. K přijetí této měny se státy, pokud si nevyjednají výjimku (aktuálně pouze Dánsko), zavazují přistoupením do Evropské unie. K přijetí eura musí stát splnit několik podmínek, mezi které patří např. stabilní inflace či udržitelná míra zadlužení.
Členové EU, kteří již přijali euro, a malé evropské státy, které uzavřeli s EU dohodu o využívání této měny, patří do eurozóny (na mapě níže modře), o kterou se stará Evropská centrální banka sídlící ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Existují i státy využívající euro bez dohody s EU (Černá Hora, Kosovo, na mapě žlutě), které nejsou členem eurozóny. Výjimečně lze najít euro i jako měnu na územích mimo Evropu, jedná se však vždy o místa silně navázaná na některou ze zemí eurozóny.
Samotný vzhled eurobankovek a euromincí nijak nemění fakt, že je tato měna použitelná napříč všemi členskými státy. Ty mají možnost si vždy navrhnout jednu stranu mincí a bankovek, druhá strana je vždy shodná.

Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Cvičení je primárně určeno pro střední školy, avšak může být vhodné i pro poslední ročníky ZŠ.
- Rozhodovačka opakuje, jak funguje eurozóna a euro jako měna sdílená mezi vícero státy.
- Otázky procvičují, které státy platí eurem.
Organizace spojených národů
Organizace spojených národů (zkráceně OSN, anglicky United Nations, UN) je mezinárodní organizace, která sdružuje téměř všechny státy světa. Vznikla po druhé světové válce s cílem udržovat mír a bezpečnost na zemi, podporovat přátelské vztahy mezi národy a rozvíjet mezinárodní spolupráci. Zakládajícímu dokumentu říkáme Charta OSN. Organizace sídlí v New Yorku.
Hlavními orgány OSN jsou:
- Rada bezpečnosti: tvoří ji pět stálých členů s právem veta (Čína, Francie, Rusko, USA, Velká Británie) a deset členů volených na dva roky tak, aby co nejlépe zastupovaly všechny části světa. Je zodpovědná za udržování míru a má k tomu i odpovídající nástroje (primárně rezoluce a sankce).
- Valné shromáždění: orgán výkonné moci složený ze všech členských států. Hlas každého státu zde má stejnou váhu.
- Hospodářská a sociální rada: monitoruje hospodářskou situaci a na ni navázané aspekty, například dodržování lidských práv.
- Mezinárodní soudní dvůr: řeší spory mezi státy.
Za hlavní cíle si OSN stanovuje:
- udržování míru a bezpečnosti,
- podpora dodržování lidských práv,
- udržitelný rozvoj.
Přidružené organizace
Mimo to je součástí OSN řada tzv. specializovaných agentur, tedy organizací podporujících cíle OSN skrze určitý konkrétní aspekt. Jsou jimi například:
- Světová zdravotnická organizace (WHO) – řeší veřejné zdraví,
- Dětský fond OSN (UNICEF) – ochrana a zlepšení životních podmínek dětí,
- Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO),
- Světová banka – finančně a technicky pomáhá rozvojovým zemím snižovat chudobu,
- Mezinárodní měnový fond – udržuje stabilitu měn ve světě.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Rozhodovačka procvičuje primárně základní smysl a způsoby fungování OSN.
- Pexeso a Otázky se soustředí na ujasnění některých snadno zaměňovaných pojmů.
- Cvičení je určeno pro gymnázia a střední školy. Zadání mohou sloužit například jako opakování na konci hodiny.
NATO
Severoatlantická aliance (anglicky North Atlantic Treaty Organization, zkráceně NATO) je vojensko-politickou organizací. Byla založena v roce 1949 dvanácti státy Severní Ameriky a Evropy s cílem chránit svobodu a demokracii svých členů a zajišťovat stabilitu v euroatlantickém prostoru. Dnes má NATO přes 30 členských států (většinu států Evropy včetně Turecka, USA a Kanady) a je největší vojenskou aliancí na světě. Základním principem NATO je, že útok na jednoho z členů je považován za útok proti všem. Bude tak uplatněno právo na kolektivní obranu.
Hlavními orgány NATO jsou:
- Severoatlantická rada – nejvyšší politický orgán NATO, řeší společnou politiku a strategie, rozhoduje o společných vojenských akcích, přijímá nové členy,
- Vojenský výbor – nejvyšší vojenský orgán NATO, poskytuje doporučení civilní Severoatlantické radě a realizuje její rozhodnutí,
- Skupina pro jaderné plánování – rozhoduje o jaderné politice NATO,
- Generální tajemník NATO – reprezentuje NATO navenek, sehrává na jednáních roli prostředníka.
Hlavní cíle NATO jsou:
- zajištění kolektivní obrany svých členů,
- podpora demokratických hodnot a svobody, a
- udržování stability a vazeb v euroatlantické oblasti.
Většinu 2. poloviny 20. století představovala protiváhu k Varšavské smlouvě. V současné době je garantem bezpečnosti v Evropě, snaží se předcházet konfliktům a pomáhá stabilizovat bezpečnostní situaci v jejím širším okolí.
Historické pozadí vzniku NATO
Po 2. světové válce začaly vycházet najevo hluboké rozdíly mezi vítěznými státy. Rozdílné názory na uspořádání světa mezi USA a SSSR postupně přerostly ve stav politického a vojenského napětí nazývaný studená válka. V ní proti sobě stál západní blok demokratických republik v čele s USA a východní blok socialistických republik v čele se Sovětským svazem.
Po prvních krizích, z nichž největší byla blokáda části Berlína pod správou západního bloku, se představitelé západního bloku v roce 1949 dohodli na uzavření vojenského paktu, tedy Severoatlantické aliance.
Varšavská smlouva
Šlo o vojenský blok komunistických zemí východní Evropy vedený SSSR založený v roce 1955, a to v reakci na možnost rozšíření NATO o západní Německo. Varšavská smlouva byla několikrát použita na posílení sovětské kontroly v členských zemích, například během invaze do Československa v roce 1968.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Rozhodovačka procvičuje primárně základní smysl a způsoby fungování NATO.
- Pexeso a Otázky se soustředí na ujasnění některých snadno zaměňovaných pojmů.
- Cvičení je určeno pro gymnázia a střední školy. Zadání mohou sloužit například jako opakování na konci hodiny.
Přehled mezinárodních organizací
Název | Členové | Popis |
---|---|---|
Amnesty International | nevládní | monitoruje dodržování lidských práv a bojuje proti jejich porušování |
BRICS | Brazílie, Rusko, Indie, Čína, JAR a další | sdružuje velké rychle se rozvíjející státy |
Evropská unie (EU) | státy Evropy | politická a ekonomická unie Evropy, která propojuje členské státy na většině úrovní |
Evropské sdružení volného obchodu (ESVO) | Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko | organizace usnadňující hospodářskou spolupráci, v minulosti to byla protiváha k EHS (předchůdci EU) |
Group of Seven (G7) | Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království, USA, EU | neformální sdružení 6–8 největších ekonomicky vyspělých států světa (EU je zde na přizvání, tradičním 8. členem bývá Rusko) |
Greenpeace | nevládní | řeší ekologická témata jako globální oteplování, lov velryb, odlesňování, GMOs, atd. |
Interpol | státy světa | světová policejní organizace |
Mercosur | státy Jižní Ameriky | usnadňuje obchod mezi některými státy Jižní Ameriky |
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) | nevládní | zajišťuje konání olympijských her, které v jeho filozofii podporují nejen životní styl, ale i hodnoty a kulturu |
Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) | státy světa | podporuje ochranu památek, rozvoj gramotností potřebných pro život, vědeckou spolupráci a další |
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | 38 demokratických rozvinutých států s tržní ekonomikou | napomáhá ekonomickému rozvoji členských států a liberalizaci mezinárodního obchodu |
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | 13 zemí světa exportujících ropu | řeší např. objem produkce a ceny ropy napříč členskými státy |
Rada Evropy | státy Evropy | diskuzí hledá společná evropská řešení ekonomických, sociálních i kulturních témat, dohlíží na udržování lidských práv |
Severoatlantická aliance (NATO) | státy Evropy, USA, Kanada | vojenský pakt, ve kterém útok na jednoho člena je považován za útok na všechny |
Společenství nezávislých států (SNS) | část bývalých států SSSR | volné sdružení, společná koordinace obchodních a bezpečnostních otázek |
Světová obchodní organizace (WTO) | státy světa | snaží se snižovat bariéry mezinárodního obchodu |
Světová zdravotnická organizace (WHO) | státy světa | uznávaná autorita v oblasti veřejného zdraví, řeší eliminaci infekčních chorob |
Visegrádská skupina (V4) | Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko | posílení regionální spolupráce středoevropských zemí |
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Je možné procvičovat buď zkratky organizací (skrze Pexeso, Otázky nebo Poznávačku, řazeno od nejsnazších typů cvičení) nebo spojení organizace a popisu její činnosti, což umožňuje Pexeso a Otázky.
- Cvičení je určeno pro gymnázia a střední školy. Zadání mohou sloužit například jako opakování na konci hodiny.