Výpis souhrnů
Pravěk
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Pravěk je nejstarší období lidské historie charakteristické tím, že z něj nemáme žádné písemné záznamy.
Pravěk: obecně se věnuje periodizaci tohoto období a všeobecnému přehledu.
Doba kamenná řeší nejstarší období pravěku z pohledu archeologie s důrazem na nálezy z České republiky.
Doba bronzová a železná pokrývá období od počátku používání bronzu po začátek raného středověku, době stěhování národů se věnuje jen okrajově (detailně ji lze procvičovat zde).
Pravěk: mix obsahuje cvičení opakující obsah všech ostatních bloků Pravěku.
Cvičení doporučujeme doplnit o určování století a tisíciletí a orientaci na časové ose.
NahoruPravěk: obecně
Pravěk je nejdelší období lidských dějin. Z tohoto období nejsou známé žádné písemné prameny, zkoumat jej tedy můžeme jen archeologicky skrze dochované hmotné památky (například nálezy keramiky) či pozůstatky dodnes zachytitelné v krajině (například obranný val okolo hradiska). Pravěkem nazýváme období od datování nejstarších nálezů (přibližně 3 miliony let zpět) po zavedení písma na daném území, což se v různých částech Evropy liší.
Dělí se podle charakteristického používaného materiálu na pět základních období, které mezi sebou přecházejí plynule. Od nejstarších jsou to:
- doba kamenná (cca 3 mil. let až 2200 př. n. l.)
- starší – paleolit, během kterého se objevují první nástroje
- střední – mezolit
- mladší – neolit, se kterým přichází zemědělství
- pozdní – eneolit
- doba bronzová (cca 2200 až 750 př. n. l.) dělící se na starší, střední, mladší a pozdní
- doba železná (cca 750 až 50 př. n. l.)
- starší – doba halštatská
- mladší – doba laténská
- doba římská (cca 50 př. n. l až 4. století n. l.), která se taktéž dělí na starší a mladší
- doba stěhování národů (5. a 6. století n. l.)
Doba kamenná
Paleolit, období lovců a sběračů
Starší doba kamenná je nejstarší a nejdelší období, během kterého docházelo k vývoji člověka od australopitéků po současný rod homo. Končí společně s ústupem poslední doby ledové.
Prvními doklady kreativní práce člověka jsou pozůstatky štípání kamene, v nejstarším paleolitu mají podobu pěstních klínů. Artefakty, které se nám v půdě zachovaly, jsou vyrobeny většinou z kamene, ze kterého se člověk postupně učil štípat stále menší a detailnější nástroje, kosti i mamutoviny. Mimo to si můžeme být jisti, že pracovali i se dřevem, proutím, kůžemi, šlachami a dalším organickým materiálem.
Šlo o lovce a sběrače. Primárně získávali potraviny sběrem planých rostlin a jejich plodů, hmyzu či např. měkkýšů. Takovouto stravu doplňovali masem získaným lovem jak malých, tak velkých zvířat, například mamutů či později koní a sobů.V tomto období se lidé naučili používat oheň, domestikovali psa a začali vytvářet první obydlí.
Objevují se první umělecká díla. Jde např. o:
- jeskynní malby (jeskyně Lascaux ve Francii nebo Altamira, Španělsko) nebo
- různé plastiky i lidských těl, například soška muže z mamutoviny (Brno) nebo žen, tzv. venuší.
Unikátní je v tomto tzv. Věstonická venuše, která je nejstarším nálezem keramiky na světě.
Lokality paleolitu
Nejznámější české lokality se často nachází na jižní Moravě. Jsou jimi:
- Dolní Věstonice, kde byla nalezena Věstonická venuše,
- Pavlov,
- Předmostí u Přerova,
- či Stránská skála u Brna.
Mnoho nálezů se též nalezlo v jeskyních, například Šipce u Štramberku či Kůlně v Moravském krasu.
Mezolit
Střední doba kamenná byla přechodovým období mezi obdobím lovců a sběračů a prvními zemědělci. Byly objeveny menší sídliště u zdrojů potravy i první pohřebiště (nikoli jen jednotlivé pohřby).
Neolit a první zemědělci
Pro mladší dobu kamennou byla charakteristická výrazná změna životního stylu, který sem přinesli přes Balkán lidé z Blízkého východu. Tyto změny označujeme jako neolitickou revoluci. Vyznačovala se především:
- usedlým způsobem života v pevných, tzv. dlouhých domech kůlové konstrukce s pravděpodobně sedlovou střechou,
- pěstováním obilovin a luštěnin,
- domestikací a chovem zvířat (ovcí, koz, krav),
- rozmachem využívání keramiky,
- přítomností broušených kamenných nástrojů a
- počátkem tkaní látek.
Díky usedlému způsobu života i rozsáhlým využíváním keramiky, která se snadno zachovává i pod zemí, byl neolit prvním obdobím, které v krajině zanechalo výrazné stopy a velké množství archeologických nálezů.
Eneolit
V pozdní době kamenné došlo ke klimatickým výkyvům, které vedly ke změnám v zemědělství. Lidé začali pěstovat ovocné stromy, orat za pomoci dobytka a vylepšili nástroje pro sklizeň (srpy). Lidé začali zpracovávat první kovy, nejprve zlato, poté měď.
Rozsáhlejší organizaci společnosti dokládají i tzv. megalitické stavby (často hrobky), tedy stavby obsahující velké kameny. Nejznámější takovouto stavbou je Stonehenge (Velká Británie).
NahoruDoba bronzová a železná
Doba bronzová
Doba bronzová navazuje na pozdní dobu kamennou, eneolit. Začal se využívat bronz, tedy slitina již dříve používané mědi a cínu, která je pevnější a snáze zpracovatelná než samotná měď. Jde o technologicky velmi náročné a vyžaduje nejen rozsáhlý obchod, ale i jiný styl organizace práce i společnosti, ve které se oddělují minimálně zemědělci od horníků a hutníků.
Z tohoto období již máme více prozkoumaných pohřebišť, v průběhu doby bronzové se pohřbívalo jak kostrově, tak žárově. Pohřbívalo se i na sídlištích a lidé budovali různé typy obydlí i sídlišť, jak otevřených, tak opevněných.
Doba železná
Doba halštatská
S počátkem starší doby železné se společně s bronzem a jinými drahými kovy začíná využívat i jeden pro čistě praktické účely – železo. Lidé však nadále preferovali bronz.
Ač existenci elit můžeme na základě výrazně vybavených hrobů předpokládat už od eneolitu, v tomto období mají charakteristickou podobu pohřbů s vozy, bronzovými nádobami a další bohatou výbavou. Nejen nálezy z bohatých hrobů dokládají také rozsáhlý dálkový obchod a směnu předmětů. Příkladem může být i lokalita, po které se období jmenuje, tedy Hallstatt v Rakousku, kde se v rozsáhlých dolech těžila sůl jakožto významný konzervant.
Doba laténská
Mladší dobu železnou a pro ni charakteristickou laténskou kulturu spojujeme s Kelty, prvním historicky pojmenovaným etnikem u nás (píší o nich antičtí autoři). Jejich kulturu nebo její vliv nacházíme v podstatné části Evropy, primárně v prostoru na sever od Alp. Usuzuje se, že Bójové, keltský kmen popsaný antickými autory, mohl sídlit právě v dnešním Česku. Od tohoto názvu pak mohl vzniknout dnešní latinský název pro toto území Bohemia.
Toto období s sebou přineslo mnoho technologických změn. Jmenovitě na našem území jde o:
- ustálení železa jako běžně zpracovávaný kov, hlavně pro praktické účely (například nože, sekery, dělaly se z něj ale i meče),
- první mince mince z našeho území (statéry, lidově nazývané duhovky),
- nacházíme pozůstatky po zpracování skla do podoby korálků či náramků, často spolu s precizní prací s dalšími drahými kovy,
- v pozdější fázi se prvně setkáváme i s používáním hrnčířského kruhu.
Na konci tohoto období Keltové opustili svá otevřená sídliště a budovali tzv. oppida, tedy opevněná organizovaná sídliště obvykle na kopci. Spolu se zánikem posledních oppid krátce před přelomem letopočtu Keltové z našeho území mizí.
Náboženství v pravěku
Polyteistické náboženství, tedy víru ve více bohů, předpokládáme v průběhu celého pravěku. Díky písemným záznamům antických autorů víme, že o keltské náboženství pečovali druidové.
Doba římská
Okolo přelomu letopočtu až do 4. stol. n. l. bylo charakteristické dominancí Říma i ve středoevropském prostoru. Na našem území v této době sídlil germánské kmeny Markomanů a Kvádů. V čele Markomanů stál na počátku tohoto období Marobud, jehož Markomanská říše byla krátce po přelomu letopočtu dobyta.
Boje s Římany se na naše území, tentokrát na Moravu, vrátili znovu v 2. polovině 2. století v podobě tzv. markomanských válek, které s Germány vedl římský císař Marcus Aurelius.
Z archeologického pohledu došlo oproti dřívějšímu období k úpadku. Zmizelo využívání hrnčířského kruhu i některé další technologie, objevuje se však daleko více zboží dovezeného z Římské říše.
Doba stěhování národů
5. a 6. století n. l. se nese ve znamení opakovaných migrací napříč celou Evropou. Ta je zapříčiněna nejen pádem Západořímské říše, ale i vpádem Hunů z východu. Germánské kmeny míří na západ, kde postupně zakládají první státy. Na naše území se postupně dostávají první Slované.