Výpis souhrnů
Komunikační dovednosti
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Dát kompliment
Proč jsou komplimenty užitečné
Kompliment znamená vyjádření pochvaly nebo uznání. Pokud druhému člověku sdělíme, že se nám na nich něco líbí, může to posílit náš vztah. Dávání komplimentů nás učí všímat si, čeho si ceníme, co se nám líbí, a pomáhá tak zvyšovat pocit radosti. Pomocí komplimentů můžeme také posilovat sebevědomí lidí kolem nás. Aby však kompliment druhá strana přijala, je potřeba dobře ho zformulovat.
Jak formulovat kompliment
Upřímně
Nejdůležitějším pravidlem je chválit jen to, co se nám upřímně líbí. Pokud se snažíme někomu lichotit se záměrem, aby nám třeba v něčem vyhověl, jedná se o druh manipulace. Upřímný kompliment znamená chtít vyjádřit uznání a třeba druhého potěšit, aniž bychom cokoliv čekali nazpátek.
Konkrétně
Pokud řekneme obecnou chválu, jako „dnes vypadáš hezky“ nebo „dobrá prezentace“, může to i tak potěšit, ale není z toho jasné, co přesně se nám líbilo. Konkrétnější zpětná vazba druhého člověka podpoří v určitém chování, např. „moc se mi líbí tvůj dnešní účes“ nebo „tvá prezentace se hezky poslouchala, nebyla tam žádná zbytečná omáčka“.
Přiměřeně
Pokud chválu přeženeme tak, že už není uvěřitelná, vyvolá to u mnoha lidí spíš stud. Takový kompliment si lidé málokdy vezmou k srdci. Někteří se taky mohou při velké chvále vylekat, aby příště nezklamali. Pozor na užívání všech „nej“, které v sobě obsahují srovnávání.
Ve vhodné chvíli
Aby měl kompliment váhu, je dobré počkat, až bude mít druhá osoba chvíli klidu. Pokud je na nich až moc pozornosti a jsou přehlcení, další ocenění může být příliš. Na druhou stranu pokud kompliment přijde o týden později, může to vyznít méně upřímně nebo mít menší účinek. S nalezením správné chvíle nám pomůže vnímání druhé osoby a vcítění se.
Ohleduplně
I dobře míněný kompliment může někdy nepříjemně překračovat hranice druhé osoby. Třeba zapískání na ulici, když projde kolem slečna, nebo komentář na citlivé téma. Pokud s osobou, které dáváme kompliment, nemáme blízký vztah, je na místě větší opatrnost.
Zaslouženě
Samozřejmě můžeme pochválit i to, jakou má kamarád barvu očí. Na sebevědomí má ale obvykle větší dopad pochvala něčeho, co druhý člověk sám dokázal, o co se zasloužil. U vzhledu můžeme třeba pochválit styl.
Přijetí komplimentu
Spousta z nás má sklon pochvalu shodit, což je ale docela škoda. Pro přijetí pochvaly většinou úplně stačí poděkovat, případně se usmát. Pokud nám není jasné, jak je kompliment myšlený, je v pořádku se zeptat. Přijmout kompliment znamená pustit k sobě pocit radosti či hrdosti, opravdu si ho „vzít“. Jedině tak nám může pomoci posílit sebedůvěru.
NahoruRozpoznat manipulaci
Co je to manipulace?
Zjednodušeně manipulace znamená, že své potřeby nekomunikujeme přímo, ale chceme dosáhnout svého „oklikou“. Například tím, že v druhých lidech vyvoláme nepříjemné pocity, a to je vede k tomu, aby nám vyhověli.
Skoro všichni lidé se někdy manipulace dopustí a neznamená to, že jsou toxičtí nebo špatní. Často je to o strachu, že pokud vyjádříme své potřeby přímo, nebudou naplněny. Navíc si často použití manipulace ani neuvědomíme. Proto je dobré naučit se různé druhy manipulace rozpoznat (ať už je používáme my, nebo někdo v našem okolí).
Pokud se u manipulace přistihneme, zkusme vyjádřit naši potřebu či pocit příměji.
Druhy manipulace
Citové vydírání
Využití pocitů viny, strachu nebo povinnosti k dosažení cílů.
Příklad: „Pokud mi nepůjčíš svůj nový telefon, řeknu všem, že nejsi skutečný kamarád.“
Lichocení
Použití nadměrné pochvaly jako prostředku k získání něčeho od druhé osoby.
Příklad: „Jsi tak úžasně chytrý, určitě bys mi mohl pomoct s tímto úkolem, aniž by ses musel moc snažit.“
Změna přístupu nebo názoru
Přizpůsobení svého chování nebo názoru v závislosti na tom, s kým mluvíme, často k získání jejich přízně nebo podpory.
Například když Martin mluví se svými rodiči, tvrdí, že domácí práce jsou zbytečné, ale ve škole říká učitelům, jak jsou důležité.
Pasivně-agresivní chování
Vyjadřování negativních pocitů nepřímo místo otevřené komunikace, např. zamlčování informací nebo „zapomínání“ na úkoly.
Například: Petra slíbí, že pošle Lukášovi poznámky z hodiny, na kterou nemohl přijít, ale „zapomene“ na to, protože je naštvaná, že ji nepozval na svou narozeninovou oslavu.
Role oběti
Předstírání nebo přehánění utrpení, abychom vyvolali soucit a získali výhodu.
Příklad: „Nikdo mě nikdy nepozve ven. Musíš ke mně dneska večer přijít, jinak budu zase sám.“
Vytváření pocitu tlaku nebo vynucování
Použití tlaku nebo vynucování k donucení jedince jednat proti svým nejlepším zájmům.
Příklad: „Pokud mi neukážeš své odpovědi na test, nebudu tě brát na skateboard.“
Vyhýbání se přímým odpovědím
Použití zavádějícího jazyka nebo vyhýbání se přímým odpovědím k odvrácení pozornosti od pravdy.
Například když se rodiče zeptají Jany, jestli udělala svůj domácí úkol, ona odpoví: „Viděli jste dneska ten úžasný západ slunce?“
Přesměrování pozornosti
Odvedení pozornosti od hlavního problému k méně důležitým tématům k zabránění řešení skutečného problému.
Příklad: „Neměli bychom se raději bavit o tom, jak skvěle jsem hrál v zápase, než se ptát, proč jsem přišel domů pozdě?“
Vytváření falešného pocitu naléhavosti
Použití časového tlaku nebo vytváření falešného pocitu, že rozhodnutí musí být učiněno okamžitě.
Příklad: „Musíš mi pomoct s tímto projektem hned teď. Pokud ne, oba propadneme.“
Zlehčování pocitů nebo názorů
Snižování důležitosti nebo platnosti pocitů nebo názorů druhé osoby.
Příklad: „Nechápu, proč se kvůli tomu rozčiluješ. Byla to jen sranda.“
Zastrašování nebo hrozby
Použití zastrašování nebo výhrůžek fyzickým trestem, sociální izolací apod. k dosažení cílů.
Například: „Pokud tohle řekneš učiteli, uvidíš, co se stane.“
Použití nejasného jazyka
Použití nejasného nebo víceznačného jazyka k vyhnutí se odpovědnosti nebo k manipulaci významem.
Příklad: „No, možná jsem to řekl, ale to neznamená, že to musíš brát doslova.“
Projekce
Přenášení vlastních negativních vlastností nebo chování na jinou osobu.
Například: „Ty jsi ten, kdo je pořád tak závistivý,“ řekne Tomáš, když se ho jeho kamarád zeptá, proč se chová tak soutěživě.
Gaslighting
Psychologická manipulace, při které je oběť přesvědčena, že její vnímání reality je nesprávné, což vede k jejímu zmatení a ztrátě sebedůvěry.
Příklad: „To sis jenom vymyslela, nikdy jsem něco takového neřekl,“ i když si dívka je jistá, že její kamarád řekl něco urážlivého.
Jak se bránit proti manipulaci
Pokud s námi někdo manipuluje, často cítíme nepříjemný pocit viny či závazku, a nerozumíme tomu, kde se vzal. Je dobré si tento pocit zapamatovat a použít ho k rozpoznání manipulace. Když nám je už jasné, že s námi někdo manipuluje, je v pořádku se vymezit anebo i ze situace odejít.
Například můžeme pojmenovat to, co druhá osoba dělá: „Nelíbí se mi, že mi vyhrožuješ.“ Můžeme si představit, jak manipulativní slova necháme po sobě sklouznout, nepustíme je moc blízko k sobě. Pokud nám na druhé osobě záleží, můžeme se pokusit porozumět tomu, proč manipulaci používá: „Proč na mě teď vlastně tak tlačíš?“.
A nakonec, nezapomeňme se o sebe postarat, pokud jsme rozhození. Často pomáhá situaci probrat a zpracovat s kamarádem.
NahoruFormulovat žádost
Druhy žádostí
Asertivní
Jasná, přímá žádost, která respektuje i druhou stranu.
Příklad: „Kubo, mohl bys, prosím, naskládat nádobí do myčky než půjdeš spát?“
Agresivní
Žádost, která v sobě obsahuje nátlak nebo je podána hrubou formou. Nebere ohledy na pocity a potřeby druhé strany.
Příklad: „Kubo, myčka. Hned teď.“
Nesmělá
„Chození kolem horké kaše“, vyjádření žádosti nejistým způsobem, s nadměrnou obavou, že svou žádostí obtěžuji.
Příklad: „Kubo, jak jsi na tom s časem? Jsem už dnes docela hotová a bylo by super, kdybych už nemusela řešit myčku, ale jen pokud se ti chce mi pomoct.“
Manipulativní
Nepřímé vyjádření žádosti, použití určité taktiky (třeba i neuvědomovaně), aby nám druhá osoba vyhověla.
Příklad: „Ach jo, s tou domácností je tolik práce, jsem na všechno sama. Ani tu myčku mi nenaskládáš.“
Jak žádat asertivně
Na začátku je dobré promyslet si, co chceme říct. S čím přesně potřebujeme pomoct? Kdy a za jakých okolností? Žádost formulujeme jasně a přesně, abychom předešli nedorozuměním. Při žádosti je nejlepší být upřímní a vyjadřovat své skutečné pocity a potřeby.
Zároveň je důležité připravit se na možnost, že druhá osoba naši žádost odmítne, a tuto odpověď respektovat. Čím více důvěřujeme, že druhá osoba na naši žádost odpoví upřímně, tím snazší je o něco žádat (protože nejsme zatížení pocitem viny, že druhá osoba jen neumí odmítnout a obětuje se pro nás).
Je v pořádku říct si o pomoc či podporu. Když chceme všechno zvládnout sami, může to přinášet pocity úzkosti, tlaku, osamělosti, smutku i studu.
NahoruOdmítnout žádost
Druhy odmítnutí
Věcné odmítnutí
Jasné a stručné odmítnutí bez zapojení pocitů. Hodí se pro odmítnutí nějaké maličkosti a do kontaktu s lidmi, kteří nejsou blízcí.
Empatické odmítnutí
Odmítnutí, které v sobě zahrnuje vcítění se do situace žádající osoby. Říkáme „ne“, ale dáváme najevo, že druhou osobu vnímáme a není nám lhostejná.
Nabídka alternativy
Odmítnutí, které v sobě zahrnuje jinou možnost. Nemůžeme vyhovět této žádosti, ale dáváme najevo otevřenost vyhovět jinak (jiný čas nebo způsob).
Stanovení hranic
Vysvětlení naší hranice, na kterou žádost naráží. Hodí se v situacích, kdy nás může někdo žádat opakovaně - stanovit hranici stačí jednou a pak si ji jen ustát.
Například pokud Alču někdo žádá o společnost na velkém koncertě, a ona nemá ráda davy lidí, je dobré jasně říct, na jaké typy akcí chodí a nechodí.
Nedostatečné vysvětlení
V blízkých vztazích je hezké při odmítnutí základně vysvětlit důvod, proč nemůžeme nebo nechceme žádosti vyhovět. Jinak může prosté „ne“ vyznít trochu tvrdě.
Přehnané vysvětlení
Pokud vysvětlení přejde spíš v sebeobhajování, je to zbytečně nepříjemné pro obě strany. Důvod odmítnutí stačí říct stručně a je to v pořádku.
Agresivní odmítnutí
Odmítnutí, které je hrubé nebo obsahuje podráždění, že se žádající vůbec ptá.
Nedostatek empatie
Chladné odmítnutí, které nebere vůbec ohled na pocity žádajícího.
Přílišná omluva
Odmítnutí, které je spojené s tak silným pocitem viny, že se osoba dlouze a nadbytečně omlouvá.
Nejasná odpověď
Odmítnutí, které není dostatečně jasné, vyhýbání se přímé odpovědi, mlžení.
Jak odmítnout žádost
Pokud nás někdo o něco žádá, je zdvořilé si žádost vyslechnout a zvážit svou odpověď. Naše pocity a potřeby jsou důležité a je v pořádku jak žádat, tak říct „ne“. Dobrou metodou je vzít si čas na rozmyšlení, obzvlášť pokud máme sklon všem vyhovět. Odmítnutí je vhodné formulovat pevně, zdvořile a empaticky. Pokud se rozhodneme odmítnutí vysvětlit, důležité je být upřímní a vyjádřit své skutečné pocity a potřeby.
NahoruFormulovat kritiku
Doporučení pro formulaci kritiky
Zaměřit se na chování, ne na osobu
- Například místo „ty jsi ale drzý“ říct „to, co jsi teď řekl, bylo nezdvořilé.“ Když kritizujeme chování, dáváme tím druhému jasnou zpětnou vazbu, co může příště udělat lépe. Když kritizujeme celou osobnost, vytváří to stud a může zhoršovat sebevědomí. Navíc pak často není jasné, co bylo vlastně špatně, a přináší to pocit bezmoci.
Zpětná vazba, ne útok
- Kritiku formulujeme tak, aby byla přijatelná. Pokud ji vyslovíme útočným tónem, křikem nebo ponižujícím způsobem, druhá osoba se může cítit ohroženě a začne spíš „bojovat o přežití“ než kritiku vstřebávat. Pocit bezpečí můžeme vytvořit laskavým tónem a klidným hlasem. O kritice můžeme přemýšlet jako o užitečné zpětné vazbě. Cílem kritiky by mělo být zlepšení, nikoli ponížení nebo trest.
Mluvit za sebe
Rozlišujme mezi situacemi, kdy jde o fakta a kdy jde o osobní názor. Například pokud někdo řekne, že hlavní město Španělska je Barcelona, je v pořádku ho opravit. Často ale jednoznačná odpověď neexistuje nebo ji nevíme, a tehdy je lepší mluvit za sebe.
Místo „Děláš to špatně“ radši řekněme „Myslím, že tento postup by tady fungoval líp“. Když mluvíme za sebe, je to více rovnocenné a ponecháváme tím prostor pro diskusi.
Načasování a prostředí
- Při formulaci kritiky je dobré zamyslet se, které prostředí je pro ni vhodné. Například jestli to lze říct i před třídou, anebo je lepší počkat na soukromou chvíli. Je osoba, které chceme kritiku říct, v pohodě? Pokud je už tak emočně rozhozená, v ten moment nepomůže ještě něco přidat. Spíš je na místě danou osobu v tu chvíli podpořit a kritiku si nechat na později. V případě, že je možné kritiku říct brzy, je to lepší, než pak vytahovat něco, co se stalo týdny dozadu.
Přijmout kritiku
Jak přijmout kritiku?
Otevřeně si ji poslechnout
Pokusme se vyhnout okamžitému „nastartování“, pokud nám někdo začne říkat kritiku. Nechme druhého domluvit a pokusme se pochopit jeho/její pohled.
Ujasnit si, zda kritice rozumíme
Pokud nám není jasné, co má druhá osoba na mysli, můžeme požádat o konkrétní příklady nebo nápady na řešení.
Dopřát si čas
Po poslechnutí kritiky je užitečné vzít si čas na zamyšlení, než zareagujeme. Můžeme se k rozhovoru vrátit později s jasnou hlavou.
Pojmenovat případná nedorozumění
Pokud je kritika založena na nesprávných informacích nebo nedorozumění, je důležité to objasnit.
Fakta vs. osobní názor
Je jiné, pokud přijímáme kritiku za chybný pravopis (tam je jednoznačné, kdo má pravdu) a za styl oblékání (to je věc osobní preference). Pokud jde o věc osobního názoru, je v pořádku se vymezit: „Děkuji za tvůj názor, já to mám jinak.“
Je kritika platná a užitečná?
Pokud uznáme, že na kritice něco je, otevírá nám to prostor pro změnu. Něco nového jsme se o sobě dozvěděli a můžeme se rozhodnout, jak s tím naložíme. Otevřenost k zpětné vazbě může vést k lepšímu pochopení sebe sama a kvalitnějším vztahům s ostatními.
Někdy se může stát, že nám kritika přijde „mimo“. Například když nám někdo vytknul sobeckost, nemusíme to nekriticky přijmout a stydět se, jací jsme sobci. Někdy je v pořádku i upřednostnit sebe, obzvlášť pokud jindy máme soucit a ohled i na druhé.
Nikdo není dokonalý. Chyby a nedostatky jsou přirozenou součástí učení a růstu.
Nahoru