Vina a její funkce
Vina je pocit, když si uvědomíme, že jsme něco pokazili. Vinu si můžeme představit jako kontrolku v autě. Když něco nefunguje správně, začne svítit, aby nás upozornila. Vina nám pomáhá učit se ze svých chyb a růst.
Kdy můžeme cítit vinu?
Například když slíbíme kamarádovi, že mu pomůžeme s úkolem, ale zapomeneme na to.
Skutečná vina je, když opravdu uděláme chybu. Ale někdy cítíme vinu, i když jsme ve skutečnosti žádnou chybu neudělali, to je domnělá vina. Mluvit o pocitu viny s někým blízkým nám může pomoci pochopit, zda jsme opravdu něco udělali špatně, anebo je vina jen domnělá.
Domnělá vina může mít několik původců.
Domýšlení si
Představme si, že nás kamarád na chvíli nezdraví. Můžeme si myslet, že jsme ho nějak naštvali, i když ve skutečnosti měl jen špatný den.
Vysoká očekávání
Může se stát, že když nezískáme nejlepší známku v písemce, cítíme vinu, protože od sebe očekáváme vždy dokonalost. Ve skutečnosti ale nemůže každý test být dokonalý a taková očekávání mohou být přehnaná.
Přesvědčení druhých
Když třeba uděláme něco, co se našim rodičům nelíbí (jako poslouchání jiného hudebního stylu, než mají rádi), mohou nás přesvědčit, že to, co děláme, je špatně. I když ve skutečnosti je to jen otázka osobního vkusu.
Zpracování viny
- Pokud víme, že jsme udělali chybu (např. ztratili kamarádovi sluchátka), měli bychom se omluvit a pokusit se to napravit.
- Někdy omluva ani náprava není možná. Pokud ale víme, co přesně jsme udělali špatně, můžeme se pokusit už stejnou chybu neopakovat.
- Všichni děláme chyby. Je důležité naučit se odpouštět sami sobě.
Představme si, že naše vina je jako starý batoh. Pokud ho necháme na zádech příliš dlouho, bude nás tlačit. Někdy ho můžeme sundat a vyprázdnit.
Porozumění
Čtení textů, odpovídání na otázky testující porozumění textu.