Nejstarší civilizace se v dnešní Číně usadily kolem řek Jang-c-ťiang (Dlouhá řeka) a Chuang-che (Žlutá řeka), kde byly výhodné podmínky pro zemědělstvím.
Ač vývoj v Číně probíhal vzhledem ke vzdálenosti do jiných starověkých civilizací velmi samostatně, existoval obchod mezi Čínou a Středozemním mořem. Po Hedvábné stezce se do Středomoří dostávalo:
- hedvábí (luxusní látky vyráběné z bource morušového)
- kompas,
- koření a čaj,
- papír a
- později i střelný prach nebo porcelán (během raného středověku).
Vládnoucí císaři museli kromě obchodu a vnitřního chodu Číny řešit i nájezdy kočovných kmenů ze severu. Jako obranný prvek proti nim postavili Velkou čínskou zeď.
Velká čínská zeď
Jde o systém opevnění v severní Číně. Základy první Velké čínské zdi vznikaly v 3. století př. n. l. Dodnes se z této původní zdi mnoho nezachovalo, během dalšího vývoje však vznikaly další opevnění stejného jména. Do dnešního dne se zachovala kamenná Velká čínská zeď v úpravě z 16. století, která je dlouhá 21 000 km.
Ve všech obdobích ale tyto zdi plnily stejný účel - byly obranným prvkem proti kočovným kmenům ze severu.
Společnost ve starověké Číně dosáhla značného stupně společenské organizace. Vedle sebe zde existovaly tři filozofické směry konfuciánství, taoismus a buddhismus.
Konfuciánství
Jde o filozofický směr založený Konfuciem. Učí o správném chováním, respektu k rodičům a harmonii ve společnosti.
Taoismus
Taoismus je čínské učení o životě v souladu s přírodou, jednoduchosti, rovnováze a plynutí s přirozeným řádem světa (Tao).
Buddhismus
Buddhismus je učení o překonání utrpení, nalezení vnitřního klidu a osvícení skrze meditaci, správné činy a pochopení života.