Výpis souhrnů
Regulace emocí
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Jak fungují emoce
Emoce a jejich funkce
Emoce (pocity) jsou naše reakce na události, vzpomínky nebo myšlenky. Základní emoce jsou: radost, smutek, strach, hněv, překvapení a odpor. Často cítíme víc pocitů naráz.
Jaké události mohou spouštět emoce?
Když vidíme svého psa, cítíme radost.
Když zmeškáme autobus, můžeme cítit frustraci.
Když nás kamarád překvapí narozeninovou oslavou, můžeme cítit překvapení a radost zároveň.
Emoce se projevují v našem těle. Pokud emoce nemá tělesný projev, možná jde ve skutečnosti spíš o myšlenku.
Jak se mohou naše emoce projevovat na těle?
Když máme strach, srdce nám může bít rychleji.
Když jsme smutní, můžeme cítit tíhu v hrudi.
Každá emoce má svůj smysl.
- Strach nás upozorňuje na nebezpečí, jako když vidíme hada na cestě.
- Radost nám říká, že jsme spokojeni, třeba když dostaneme pochvalu.
Co mohou říkat naše emoce?
Když cítíme hněv, může to znamenat, že nás něco naštvalo nebo něco nebylo fér.
Když cítíme osamělost, možná potřebujeme více společnosti.
Emoce si nevybíráme. Mohou přijít kdykoliv, například můžeme cítit závist, když vidíme kamaráda s novým telefonem. Je důležité vědět, že všechny emoce jsou v pořádku.
Emoční regulace
Emoční regulace je naše schopnost rozumět, vyjadřovat a zvládat své emoce. Je to jako když řídíme kolo: někdy musíme zrychlit, jindy zpomalit, nebo dokonce zastavit. Základní způsoby regulace emocí: mluvení o pocitech, práce s tělem (dýchání, techniky relaxace).
Jak může vypadat emoční regulace?
Představme si, že máme obrovský hněv a chceme něco rozbít. Emoční regulace znamená pochopit tento hněv a rozhodnout se, co s ním uděláme – možná se rozhodneme chvíli dýchat a zklidnit se místo toho, abychom něco rozbili.
Jak fungují potřeby
Pyramida potřeb
Abychom pochopili, co všechno potřebujeme k tomu, aby nám bylo dobře, můžeme si představit pyramidu. Každé patro pyramidy představuje jeden druh potřeb. Začněme od té nejspodnější části pyramidy.
1. Tělesné potřeby
Představme si, že stavíme dům z lega. První, co potřebujeme, je silný základ. Stejně tak my potřebujeme základní věci jako jídlo, vodu a spánek. Bez nich bychom nemohli žít. Pokud nám chybí něco z těchto základních potřeb, mají přednost.
2. Bezpečí
Jakmile máme uspokojené základní potřeby, potřebujeme se cítit v bezpečí. To zahrnuje místo, kde žijeme, a pocit, že jsme chráněni před nebezpečím. Pokud se necítíme bezpečně např. ve škole, může být těžké podávat dobrý výkon nebo budovat vztahy. Postarat se o bezpečí je proto velmi důležité.
3. Láska a sounáležitost
Když jsme najedení a v bezpečí, chceme být s lidmi, kteří nás mají rádi. Potřebujeme přátele, rodinu a pocit, že někam patříme. Tomu se říká sounáležitost. Je to jako když hrajeme v týmu – je fajn mít kolem sebe lidi.
4. Uznání a sebeúcta
- Uznání: když něco dokážeme a ostatní nás za to pochválí, cítíme se skvěle. Je to jako když dostaneme medaili nebo ocenění.
- Kompetence: chceme cítit, že jsme v něčem dobří.
- Autonomie: také chceme mít možnost rozhodovat se sami za sebe a mít kontrolu nad tím, co děláme. Je to jako když máme svůj pokoj a můžeme si v něm zařizovat věci podle svého.
- Sebeúcta: chceme si sami sebe vážit.
5. Seberealizace
Nakonec, když máme všechny ostatní potřeby splněny, chceme dosáhnout svých snů a být tím nejlepším možným já. Je to jako když hrajeme videohru a snažíme se dostat na nejvyšší úroveň.
Rozpoznání potřeb
- Vnímání těla: Čas od času je dobré zastavit se a všimnout si, co cítíme a k čemu to patří. Možná zjistíme, že nám něco chybí.
- Zpětná vazba: Když si povídáme s přáteli, rodinou nebo učiteli, mohou nám říct, co si o nás myslí a co si myslí, že potřebujeme.
- Stanovování priorit: Někdy musíme rozhodnout, co je pro nás teď nejdůležitější. Je to jako když máme na stole spoustu úkolů a musíme vybrat, co uděláme první.
- Vzdělávání: Čím více se učíme o sobě a světě kolem nás, tím lépe rozumíme svým potřebám.
- Asertivita je schopnost jasně a efektivně vyjádřit své potřeby ostatním. To je důležitý další krok poté, co potřebu rozpoznáme.
Zpracování viny
Vina a její funkce
Vina je pocit, když si uvědomíme, že jsme něco pokazili. Vinu si můžeme představit jako kontrolku v autě. Když něco nefunguje správně, začne svítit, aby nás upozornila. Vina nám pomáhá učit se ze svých chyb a růst.
Kdy můžeme cítit vinu?
Například když slíbíme kamarádovi, že mu pomůžeme s úkolem, ale zapomeneme na to.
Skutečná vina je, když opravdu uděláme chybu. Ale někdy cítíme vinu, i když jsme ve skutečnosti žádnou chybu neudělali, to je domnělá vina. Mluvit o pocitu viny s někým blízkým nám může pomoci pochopit, zda jsme opravdu něco udělali špatně, anebo je vina jen domnělá.
Domnělá vina může mít několik původců.
Domýšlení si
Představme si, že nás kamarád na chvíli nezdraví. Můžeme si myslet, že jsme ho nějak naštvali, i když ve skutečnosti měl jen špatný den.
Vysoká očekávání
Může se stát, že když nezískáme nejlepší známku v písemce, cítíme vinu, protože od sebe očekáváme vždy dokonalost. Ve skutečnosti ale nemůže každý test být dokonalý a taková očekávání mohou být přehnaná.
Přesvědčení druhých
Když třeba uděláme něco, co se našim rodičům nelíbí (jako poslouchání jiného hudebního stylu, než mají rádi), mohou nás přesvědčit, že to, co děláme, je špatně. I když ve skutečnosti je to jen otázka osobního vkusu.
Zpracování viny
- Pokud víme, že jsme udělali chybu (např. ztratili kamarádovi sluchátka), měli bychom se omluvit a pokusit se to napravit.
- Někdy omluva ani náprava není možná. Pokud ale víme, co přesně jsme udělali špatně, můžeme se pokusit už stejnou chybu neopakovat.
- Všichni děláme chyby. Je důležité naučit se odpouštět sami sobě.
Představme si, že naše vina je jako starý batoh. Pokud ho necháme na zádech příliš dlouho, bude nás tlačit. Někdy ho můžeme sundat a vyprázdnit.
NahoruZpracování studu
Stud a jeho funkce
Stud je intenzivní pocit nepřijetí sebe sama kvůli vnímání vlastních chyb. K pocitu studu se vážou výrazy jako „propadl bych se hanbou”, „červenám se jako rak“, „nevím kam s očima“ nebo „nejradši bych se ztratil“.
Tělesné projevy
Stud může vyvolat reakce těla jako jsou zarudnutí, pocení, zaplavení v hlavě nebo nepříjemný pocit v žaludku.
Příklad tělesného projevu studu
Když nás někdo upozorní, že máme tričko naruby, můžeme se začít červenat.
Lidé, když se setkají se studem, často instinktivně reagují třemi hlavními způsoby:
- útokem
- útěkem
- zamrznutím
Příklady reakce na stud
Například když jsme ve třídě učitelem upozorněni na chybu, můžeme reagovat vztekem na učitele (útok), pokusem se vyhnout dalšímu pohledu na třídu (útěk), nebo neschopností reagovat a mluvit (zamrznutí).
Ačkoliv je stud často nepříjemný, v evoluční historii měl svůj význam. Pomáhal nám zapadnout do skupiny a vyvarovat se chování, které by nás mohlo vystavit nebezpečí nebo vyloučení. V moderním světě ale často reagujeme studem i v situacích, kdy to není nutné. Důležité je rozlišit, kdy je stud užitečným způsobem, jak nás upozornit na naše nevhodné chování, a kdy je spíš škodlivý (to je naprostá většina případů).
Kdy je stud na místě?
Představme si, že seznámíme své kamarády s novou hrou, ale některá pravidla upravíme tak, abychom měli výhodu. Když to kamarádi odhalí, můžeme pocítit stud. Tento pocit může pomoci uvědomit si, že pro druhé nechceme být někým, kdo podvádí. Díky tomu můžeme být lépe přijímáni ve skupině. Stačí se ale takto „zastydět“ jednou, pak už to žádnou funkci nemá.
Kdy je stud škodlivý?
Pokud se opakovaně vracíme k situaci, kdy jsme udělali chybu nebo se cítili trapně a zaplavuje nás pocit v síle, jako by se to stalo právě teď. Třeba se můžeme celí otřást, sevře se nám něco v břiše, něco se vyplaví v mozku, každý to může pociťovat jinak. Je to velice nepříjemný pocit a často je v takových chvílích těžké cítit sebepřijetí a vážit si sebe.
Pokud stud neumíme zpracovat a pořád se vrací, vede to k pochybnostem o sobě, stahování se a uzavírání, což dlouhodobě snižuje spokojenost. Neustálé přemýšlení o tom, co se nám nepovedlo, je nejen bolestivé, ale i vyčerpávající.
Různé druhy studu
Běžný stud v nových situacích
Často se stydíme, když se potkáváme s novými lidmi, jsme v novém prostředí nebo máme zvládnout novou sociální situaci (například poprvé v cizině mluvit s někým anglicky). Pokud bychom se novým výzvám vyhýbali, stud by rostl a bylo by těžší a těžší ho překonat. Zvládnutí nových situací pomáhá budovat sebepodporu a stud postupně snižovat.
Stud jako reakce na nepřijetí
Stud často pramení ze zážitků, kdy jsme byli kritizováni, ponižováni nebo odmítnuti. Takové opakované zážitky se v nás někdy „zabydlí“ ve formě vnitřního kritika, který nám naše nedostatky rád připomíná a oslabuje naše sebevědomí.
Stud založený na domněnkách
Pokud si domýšlíme, že nás někdo negativně hodnotí, aniž bychom o tom měli jakýkoliv důkaz. Často je to odraz našich vnitřních pochybností o sobě nebo zážitků nepřijetí z minulosti.
Stud a chvála
Často se můžeme setkat se studem, když nás někdo chválí. Pro někoho může být přijímání komplimentů a ocenění těžké, zejména pokud vnitřně cítíme, že nejsme hodni takové chvály. Může to souviset s hluboce zakořeněným pocitem bezcennosti.
Když nám někdo děkuje nebo nás chválí, místo abychom to přijali s vděkem, může se nám zdát, že na to nemáme právo, a místo radosti cítíme stud. *Například, když nás někdo pochválí za dobře odvedenou práci a my se začneme červenat a tvrdit,, že to „nebylo nic zvláštního“, je to právě stud, který nás blokuje.
Stud vs. vina
Vina je spojena s konkrétním činem, zatímco stud je spojen s naším vnímáním sebe jako celku. Pokud si myslíme „Měla jsem to lépe naplánovat“, cítíme vinu. Pokud si myslíme „jsem neschopná“, cítíme stud. V příkladě s podváděním u hry by pocit viny mohl znít „udělal jsem chybu, je mi to líto“ a stud by mohl znít „jsem podvodník, nechci takový být“.
Metody zpracování studu
Sebepodpora
Když nás přepadne stud, je důležité si připomenout naši hodnotu a dosažené úspěchy. Například teď jsme nechtíc někoho urazili, ale většinou jsme vnímaví a laskaví. Stud někdy zúží náš pohled jen na to špatné, proto je užitečné pohled zase rozšířit.
Podpora druhých
Ve chvíli studu někdy vidíme jen přítomný okamžik a můžeme si myslet, že teď už nás ostatní odmítnou, vyloučí. Typicky ale život pokračuje dál tak jako předtím. Skuteční kamarádi nás v takové chvíli podrží a podpoří. Když nás ujistí, stud se často sníží.
Soucit
Všichni děláme chyby a stejně tak někdy řekneme nebo uděláme něco trapného. I tak jsme hodnotní. Pokud jde o zážitky z minulosti, můžeme si představit naše mladší já a laskavě ho ujistit, že je v pořádku nebo jinak opečovat.
Bezpečné místo
Můžeme si představit příjemný pocit spojený s místem, které mě uklidňuje (pláž u moře, alpská louka, můj pokoj, domeček na stromě…) anebo s podpůrnou osobou (pečující babička, silný ochránce, moudrá postava z knihy…). Pocit přijetí a bezpečí často sníží stud.
Práce s vnitřním kritikem
Porozumění tomu, proč se v nás takový kritik vytvořil a o co usiluje, je velmi užitečné. Často nás tato vnitřní část chrání před dalším zraněním. Například pokud jsme zažili v minulé škole šikanu kvůli stylu oblékání, vnitřní kritik může ráno před zrcadlem upozornit na hrozbu dalšího posměchu, a radši se převléct. Pokud víme, že v tomto kolektivu je přijímající prostředí, můžeme kritika ujistit, že již je bezpečné se plně projevit.
Vytváření odstupu
Vracet se dokola k zážitku studu už v přítomnosti není užitečné. Můžeme si představit, že zážitek spojený se studem zavřeme do krabice a oddálíme od sebe.
Zpracování zranění
Emoční zranění
Zranění v nás může vzbuzovat širokou škálu pocitů – od bolesti, smutku, osamělosti, až po hněv nebo frustraci. Někdy se můžeme cítit ztraceni, jako bychom byli uvězněni v bouři emocí, ze které nemůžeme uniknout. Používáme taky výrazy jako „mám zlomené srdce“, „je to pro mě rána pod pás“, „je mi těžko na duši“ apod. Pocity spojené se zraněním mohou být hodně silné.
Časté příčiny emočních zranění
Vztahy
Například rozchody, zrada od blízkých, ztráta milovaného člověka nebo šikana.
Nepochopení od okolí
Když se cítíme, že nám nikdo nerozumí nebo že nás okolí odmítá kvůli našim názorům, pocitům nebo zájmům.
Zklamaná očekávání
Ať už se jedná o to, že nám rodiče nesplnili slíbený výlet nebo jsme nedostali očekávanou známku ve škole.
Konflikty
Například hádky mezi rodiči nebo problémy se sourozenci.Stres a tlak
Například tlak na školní výsledky, pocit přetížení kvůli množství úkolů, nebo strach z budoucnosti.
Sociální média
Různé zesměšňující komentáře, pocit vyčlenění nebo srovnávání se s „dokonalými“ životy jiných na sítích.
Rozdíl mezi emoční bolestí/zraněním a traumatem
Emocionální bolest nebo zranění je reakce na nepříjemnou nebo bolestnou událost či situaci. Může jít o krátkodobé pocity, jako smutek z toho, že jsme zmeškali výlet se školou, nebo to může být hlubší, pokud jsme třeba zažili ztrátu blízkého člověka.
Trauma je hluboké a dlouhodobé emocionální zranění, které vychází za rámec běžného stresu či bolesti.
Jak vzniká trauma?
Může vzniknout jako reakce na jednorázovou událost, například vážnou nehodu, přírodní katastrofu nebo tělesné ublížení. Trauma může být také důsledkem dlouhodobého života v podmínkách, kde chybí naplnění základních lidských potřeb - jako je pocit bezpečí, přijetí a podpora - a ze kterého není úniku.
Osoby s traumatem často zápasí s řadou potíží. Mohou mít noční můry, problémy s navazováním důvěry v ostatní lidi nebo mohou trvale cítit, že jsou v ohrožení. Vnitřní rána, kterou trauma představuje, se u každého projevuje jinak. Zatímco někdo může být traumatizován určitou událostí, jiný v podobných okolnostech nemusí.
Zatímco běžné zranění či bolest obvykle s časem mohou odeznít, trauma může vyžadovat specializovanou pomoc pro jeho uzdravení. Někteří lidé mohou potřebovat terapii nebo jiné odborné zásahy k překonání hlubokých emocionálních jizev, které trauma zanechává.
Hojení emočních zranění
Čas
Emocionální zranění potřebuje čas. Představte si, že jste si odřeli koleno. Musíte ho čistit, obvázat a dát mu čas k uzdravení. Stejně tak je to s emocionálními zraněními – potřebují čas a péči.
Přijetí zranění
Abychom mohli zpracovat zranění, je důležité ho nejprve uznat a přijmout. Když si přiznáme, že něco bolí (třeba rozchod), můžeme začít s léčením.
Staré rány
Některá zranění mohou být výsledkem dávných událostí, ale stále ovlivňují náš současný život. Představme si, že jsme v dětství ztratili domácího mazlíčka a nikdo s námi o tom nemluvil. Ránu můžeme opečovat, i když vznikla už dávno – otevřít v sobě nezpracované emoce a pomocí péče o sebe nebo podpory někoho dalšího je zpracovat.
Odžití si zranění
Je jako odstranění třísky z prstu – může to chvíli bolet, ale potom je úleva.
Vzájemná podpora
Představte si skupinu lidí, kde každý má nějakou jizvu. Mnoho z nás má emocionální jizvy a můžeme se podpořit. Cítíme se lépe, když v tom nejsme sami.
Bezpečné prostředí
Tak jako hledáme teplou deku po promoknutí v dešti, můžeme během zpracování zranění hledat aktivitu nebo místo, kde se cítíme v bezpečí a podporováni.
Péče o sebe
Představte si, že si dáváte obklad na bolavé místo. Sebeláska a péče i sebe pomáhá hojit emoční zranění.
Mnoho z nás nevědomky dělá věci, které brání uzdravení našich emocionálních zranění. Může to být tím, že se vyhýbáme svým pocitům, nebo se ponoříme do aktivit a emoce si nevšímáme. Můžeme také opakovat stejné nefunkční vzory chování v nových vztazích, protože jsme se nepoučili z minulých chyb. Jiní zranění lidé hledají útěchu v návykových látkách nebo nezdravých vztazích, místo aby čelili své bolesti.
NahoruRegulace strachu
Strach, úzkost a jejich funkce
Strach je pocit, který máme, když si myslíme, že je něco nebezpečné. Chrání nás tím, že nás upozorňuje na možné nebezpečí a pomáhá nám jednat.
Reakce na nebezpečí
Například když začíná bouřka, strach nás nutí jít se schovat na bezpečné místo.
Strach je rychlý a může nám zachránit život. Někdy můžeme uskočit před přijíždějícím autem dřív, než si to uvědomíme ve své hlavě. Na rozdíl od strachu úzkost je spíš neurčitý pocit, který může trvat déle.
Vybrané druhy úzkosti
Úzkost spojená s negativními myšlenkami. Vlivem těchto myšlenek se můžeme cítit dlouhodobě napjatí.
- „Co když se rodičům něco stane?“ „Co když nezvládnu střední?”
Úzkost v nových situacích. Pocit velkého nabuzení a nejistoty. Tento druh úzkosti je přirozenou součástí života a nabývání nových dovedností. Někdo ji cítí méně, někdo více.
- Dítě jde poprvé na letní soustředění a bude delší dobu bez rodičů. Těší se, a taky je z toho napjaté.
Úzkost spojená s potlačováním emocí. Při potlačování emocí často začneme mělčeji dýchat (když méně dýcháme, méně cítíme). Pokud se nám povede s původním pocitem spojit a zpracovat jej, tato úzkost typicky odezní.
- Dítě slyší kritiku od svého učitele a nechce plakat, potlačení emocí se projevuje jako úzkost, knedlík v krku a zúžení hlasu.
Spouštěče strachu
Spouštěče jsou vstupy z vnějšího světa, které v nás vyvolávají strach. Mohou být:
- společné pro všechny lidi (když nám jde o život)
- individuální (strach z plavání pro někoho, kdo má předchozí špatnou zkušenost)
Spouštěče strachu jsou často spojené i se sociálními situacemi, například z mluvení s novým člověkem, z odmítnutí, z trapnosti, nebo z vyloučení ze skupiny.
Projevy strachu
Strach prožíváme v těle, často v podobě bušení srdce, třesu, studeného potu, svalového napětí, nevolnosti.
Nervozita je pocit podobný strachu, kdy se bojíme, jak něco dopadne, protože to buď nemůžeme ovlivnit, nebo pochybujeme o svých schopnostech.
Tréma je strach nebo nervozita, kterou cítíme před nějakou významnou událostí.
Regulace strachu
Regulace strachu znamená schopnost rozpoznat, vyjádřit a zvládat svůj strach. V první chvíli často reagujeme pomocí útoku, útěku nebo zamrznutí. Po chvíli můžeme zapojit přemýšlení a vidět více možností.
Příklad
Když Lucii do pokoje vletí sršeň (spouštěč), rozbuší se jí srdce a začne rychle dýchat (projev). Lucie uteče do vedlejší místnosti (útěk), uklidní se pomocí prohloubení dýchání a rozhodne se zavolat tátu, aby jí pomohl (regulace strachu).
Techniky zvládání strachu a úzkosti
Rozlišení oprávněného strachu od strachu spojeného s představami
Když k nám běží rozzuřený pes, je to reálná hrozba. Někdy ale máme strach z věcí, které ve skutečnosti nejsou nebezpečné, třeba z tmy pod postelí. Je dobré vědět, který strach je opravdový a který je výsledkem představ. Když se třeba probudíme z noční můry, můžeme cítit strach a když si uvědomíme, že to byl jen sen, uklidníme se. Pokud jsme se koukali na horor nebo napínavý film, můžeme mít pak děsivé představy, i když jsme v bezpečí. Někdy si můžeme domýšlet, že nám třeba někdo chce ublížit nebo nás nemá rád, i když to tak není. V rozlišení nám může pomoci s někým si o strachu promluvit.
Vystavení se strachu v bezpečném prostředí.
Často se vyhýbáme situacím, které nás děsí, ale tím strach spíše jen narůstá. Krok po kroku můžeme našemu strachu čelit, nejlépe s podporou někoho, s kým se cítíme bezpečně.
Práce s myšlenkami
Pokud je úzkost spojená s určitou myšlenkou, změna v přemýšlení pomůže snížit úzkost. Například myšlenku „pokud nevyhraju, jsem neschopný“ můžeme proměnit na „jeden výsledek nevypovídá o mé schopnosti“.
Sebeuklidnění
Když cítíme strach, můžeme dělat věci, které nám pomohou cítit se klidněji. Můžeme se třeba zhluboka nadechnout, říct si něco povzbudivého, nebo odklonit pozornost k zájmové aktivitě.
Vyhledání podpory
Naučit se vyjadřovat svůj strach je důležité, protože někdy je těžké zvládnout to bez pomoci druhých. Je v pořádku říct si o podporu rodině nebo kamarádům. Blízkost podpůrné osoby často strach sníží. Pokud ale úzkost trvá dlouhodobě a narušuje běžné fungování nebo spokojenost, je dobré vyhledat i odbornou pomoc. Někdy strach souvisí s nezpracovanou minulou zkušeností, kterou lze přepracovat v psychoterapii.
Relaxační techniky
Některá cvičení mohou pomoci v budování odolnosti vůči strachu. Progresivní svalová relaxace je cvičení, ve kterém svaly střídavě zatínáme a povolujeme (např. zatnu pěst, počkám pár vteřin, a pak ji povolím). Když takto před spaním projdeme celé tělo, učíme se navozovat si stav uvolnění. Pak se rychleji uklidníme, i když se lekneme. Další účinné relaxační cvičení je autogenní trénink.
Úprava životního stylu
K úzkosti mohou přispívat i tělesné vlivy (např. hormonální výkyvy, nemoci, užívání návykových látek), dědičné vlivy (někteří lidé mají větší danost cítit úzkost než jiní a mají to v tomto ohledu náročnější) a vlivy prostředí (např. většině z nás není dobře v přeplněném autobusu). S mnoha vlivy se dá pracovat a upravit životní styl nebo prostředí tak, abychom cítili menší úzkost.
Zaměření na růst
Zážitky překonání strachu nám mohou pomoci v budování sebedůvěry a snížení strachu před neznámým. Pokud cítíme strach nebo úzkost, můžeme situaci „přerámovat“ a radovat se z příležitosti čelit nové výzvě.
Regulace vzteku
Vztek a jeho funkce
Vztek je reakce na situace, kdy nás něco rozčílí nebo pociťujeme nespravedlnost. Je to varovný signál našeho těla, který nám dává vědět, že naše hranice byly překročeny, podobně jako když hlídací pes začne štěkat, když někdo vstoupí na naše území. Kromě toho, že nás vztek chrání, nám může dávat energii pro řešení problémů.
Frustrace je pocit podobný vzteku. Cítíme ji, když něco nejde tak, jak bychom chtěli, nebo něco nám brání v dosažení našeho cíle.
Kdy můžeme cítit frustraci?
Dítě může cítit frustraci, když se snaží postavit věž z kostek a neustále se mu to nedaří, protože kostky padají.
Křivda je pocit vzteku, který cítíme, když se nám nebo někomu kolem nás děje něco nespravedlivého.
Jak může vypadat křivda?
Když děti vidí, že jeden z nich dostane více sladkostí než ostatní, mohou se cítit naštvané a ukřivděné, protože to vnímají jako nespravedlnost.
Vztek může často vzniknout také tehdy, když někdo překročí naše osobní hranice. Osobní hranice jsou jakýmsi neviditelným ochranným kruhem kolem nás, který určuje, co je pro nás přijatelné a co nikoliv. Může se jednat o tělesný prostor, soukromí nebo i o naše myšlenky a pocity.
Jak může narušení osobní hranice vypadat?
Pokud si někdo bez svolení vezme náš telefon, můžeme cítit vztek, protože byla porušena naše hranice soukromí.
Je důležité naučit se rozumět svým hranicím a hovořit o nich s ostatními, abychom mohli budovat zdravé vztahy založené na vzájemném respektu.
Techniky zvládání vzteku
Zvládání vzteku znamená být si vědomi svých pocitů, a umět je vyjádřit a kontrolovat způsobem, který následně nezpůsobí škodu sobě ani ostatním.
Chápání svého vzteku
Poznání toho, co nás rozčiluje, nám může pomoci předcházet výbuchům vzteku. Například pokud víme, že jsme více podráždění, když máme hlad, můžeme se snažit pravidelně jíst.
Zklidňovací techniky
Když cítíme, že náš vztek roste, můžeme se naučit techniky jako hluboké dýchání, počítání do deseti nebo představování si klidného místa. Můžeme například stisknout míček proti stresu nebo si chvíli hrát s plyšovou hračkou.
Komunikace
Mluvit o tom, co nás štve, může být mnohem účinnější než křičet nebo být agresivní. Asertivní komunikace se dá trénovat.
Například když si spolusedící opakovaně bere věci bez optání, můžeme říct: „Všiml jsem si, že si občas půjčuješ moje věci. Mohl bys mě prosím tě příště říct? Rád ti je půjčím, ale chci vědět, kde co mám.“
Přijetí skutečnosti
Někdy nemůžeme změnit situaci, ale můžeme změnit svůj pohled na ni. Například pokud nás někdo opakovaně štve, můžeme se rozhodnout, že se s touto osobou budeme méně potkávat.
Empatie
Pokoušet se vidět situaci z pohledu druhé osoby může pomoci snížit vztek.
Představme si, že kamarádka v poslední době často ruší plány na poslední chvíli. Můžeme si myslet: „Proč to dělá? To je tak neslušné!“ Ale když se snažíme porozumět a projevit empatii, místo toho bychom mohli říci: „Co se v ní asi děje? Možná má ve škole hodně stresu nebo prochází těžkým obdobím.“
Tento přístup nám může pomoci lépe chápat situaci kamarádky a možná nás i méně naštve, protože chápeme, že její chování nemusí být zaměřené proti nám osobně.
Vytvořením zdravých strategií pro zvládání vzteku můžeme lépe zvládat konflikty, zlepšit naše vztahy a cítit se celkově spokojenější.
NahoruRegulace smutku
Smutek a jeho funkce
Smutek můžeme pociťovat v situacích ztráty, zklamání nebo bolesti. Podobá se mraku, který zastíní naši jasnou oblohu pocitů. Každý z nás někdy cítí smutek.
Jak velký může být smutek?
Může být malý, jako když nám spadne oblíbená zmrzlina, nebo hluboký smutek, například po ztrátě blízkého člověka.
Smutek je způsob, jak nám naše tělo říká, že jsme něco ztratili, něco nám chybí, nebo že potřebujeme útěchu. Díky smutku se také můžeme více spojit s ostatními lidmi.
Když ukážeme svůj smutek, ostatní nás mohou podpořit, potěšit nebo s námi sdílet podobné pocity. Takže i když nemusí být příjemné smutek cítit, je to způsob, jak nám naše tělo pomáhá zpracovávat různé situace a jak nás přibližuje k ostatním.
Různé podoby smutku
Žal
Když se vyrovnáváme s velkou ztrátou nebo změnou, kterou jsme si nepřáli. Říkáme tomu taky truchlení.
Zklamání
Když něco nevyjde podle našich očekávání, může to vyvolat pocit smutku. Například, když se připravujeme na test a dostaneme horší známku, než jsme očekávali.
Osamělost
Pokud se cítíme izolovaně od ostatních nebo máme pocit, že nám nikdo nerozumí, může to vyvolat hluboký smutek.
Stres a přetížení
Když máme pocit, že je na nás příliš mnoho tlaku, může to vést k pocitu smutku a vyčerpání.
Deprese
Je důležité rozlišovat mezi běžným smutkem a depresí. Zatímco smutek může být reakcí na konkrétní událost, deprese je dlouhodobější, intenzivnější a může vyžadovat odbornou pomoc. Při depresi můžeme mít týdny nebo měsíce pocit, jako by vše bylo bezbarvé a nic nemělo význam.
Techniky zvládání smutku
Zvládání (regulace) smutku znamená rozpoznat, vyjádřit a zpracovat své pocity. Procházení smutkem nám může poskytnout poučení, zvyšuje naši odolnost a učí nás být soucitnějšími vůči ostatním.
Přijetí smutku
Uznání svých pocitů, aniž bychom je soudili, může být prvním krokem k zotavení. Opakem je říkat si třeba „nemám důvod být smutný“.
Vyjadřování smutku
Je důležité mluvit o svém smutku, sdílet ho s blízkými nebo zapsat své pocity do deníku.
Kultura a náboženství
Někteří lidé nacházejí útěchu v modlitbě nebo meditaci. Rodinné a kulturní tradice, jako je zapalování svíček nebo vyprávění příběhů, mohou také pomoci zpracovat smutek.
Tvorba
Kreslení, malování, psaní, nebo hraní na hudební nástroj může být hojivým způsobem vyjádření smutku. Můžeme třeba vytvořit obrázek o tom, jak se cítíme, nebo napsat básničku.
Připomenutí si krásných chvil
Prohlížení fotografií nebo „vzpomínková krabice“, kam si dáme drobné věci, které připomínají ztracenou osobu, mohou přinést útěchu.
Pohyb
Tělesná aktivita, jako je třeba tanec, plavání nebo jízda na kole, nám může pomoci cítit se lépe.
Najít radost v malých věcech
Ať už je to poslech oblíbené písničky, procházka v přírodě nebo čtení dobré knihy, tyto malé aktivity mohou pomoci rozjasnit náš den.
Zpracování lítosti
Lítost je přirozená emoce, která nám pomáhá uvědomit si, že naše jednání nebo rozhodnutí nebylo v souladu s našimi hodnotami. Pokud ji dokážeme zdravě zpracovat, může nás posunout k větší sebereflexi a osobnímu růstu. Můžeme postupovat podle následujících kroků:
1. Rozklíčování lítosti
Nejprve si musíme přesně uvědomit, co konkrétně nás trápí. Nestačí si říct: „Je mi líto, že jsem nešel/nešla na výlet.“ Je důležité pochopit, co za tím skutečně stojí. K tomu nám mohou pomoci otázky jako:
Proč jsem na výlet nešel?
Např.: „Měl jsem obavy, že mě tam ostatní nebudou mít rádi.“Jak se teď cítím kvůli tomu, že jsem tam nešel?
Např.: „Cítím se osamělý a mimo.“Co bych chtěl, aby bylo jinak?
Např.: „Přál bych si být odvážnější a více se zapojovat do společných aktivit.“
Tímto způsobem se dostaneme k jádru problému a pochopíme, co přesně litujeme a proč.
2. Určení hodnoty za lítostí
Lítost obvykle naznačuje, že jsme jednali v rozporu s hodnotou, která je pro nás důležitá. Proto je dalším krokem uvědomit si:
Jakou hodnotu moje lítost odráží?
Např.: „Touhu po přátelství a sounáležitosti.“Jak by moje jednání mohlo být příště více v souladu s touto hodnotou?
Např.: „Mohl bych se příště přidat, i když mě to trochu znervózňuje.“
Toto uvědomění nám pomáhá přesměrovat pozornost od negativních pocitů k tomu, co je pro nás důležité.
3. Akce v souladu s hodnotou
Lítost lze proměnit do konkrétního kroku. Jakou akci můžeme udělat tady a teď, abychom lépe naplnili danou hodnotu?
- Pokud lituji, že mi něco uniklo, mohu si s kamarády domluvit jinou aktivitu.
- Pokud lituji své nezdravé stravování, mohu si naplánovat zdravé jídlo na zítřek.
- Pokud lituji kritické chování ke svému sourozenci, mohu mu teď napsat povzbudivou zprávu.
Důležité je, aby akce byla konkrétní, dosažitelná a propojená s hodnotou, kterou chceme naplnit.
Potíže při zpracování lítosti a jejich zvládání
Stud
Pocit selhání nebo méněcennosti může bránit v akci. Přijímáme své chyby jako přirozenou součást učení a uvědomujeme si, že jedna chyba neurčuje naši hodnotu jako člověka.
Ruminace
Neustálé přemítání o chybě nás může udržovat v pocitu bezmoci. Pomáhá zaměřit pozornost na konkrétní akci, například vytvoření plánu, co příště udělat jinak.
Sebeobviňování
Přisuzování si celé viny oslabuje naši sebeúctu. Připomínáme si, že jsme jednali podle toho, co jsme v dané chvíli považovali za nejlepší, a zaměřujeme se na kroky, jak situaci zlepšit.
Nedostatek sociálních dovedností
Nejistota, jak jednat, nám může bránit navazovat vztahy. Pomáhá si dopředu připravit otázky, aktivně naslouchat nebo začít s malými kroky ke zlepšení komunikace.
Potlačení emocí
Skrývání skutečných pocitů
Potlačování emocí si můžeme představit jako sklenici, do které něco přiléváme. Může se stát, že když je toho hodně naráz, tak sklenice přeteče. To se může projevit jako bolesti hlavy, břicha, stres, úzkost, podrážděnost atd.
Pokud jsme měli po celý týden špatné dny a drželi pocity v sobě, je důležité najít nějaký způsob, jak něco ze sklenice zase vylít. Může to být mluvit o svém týdnu s blízkým člověkem, napsat si to do deníku nebo alespoň dopřát si odpočinek. Když své emoce vyjadřujeme a zpracováváme průběžně, staráme se o to, aby sklenice nepřetekla.
Jak může vypadat potlačování některých emocí?
Vztek
Například když nás někdo vytočí ve škole, ale místo abychom na něj křičeli, mlčíme.
Strach
Když se bojíme prezentovat před třídou, ale děláme, jako by nás to nevzrušovalo, a snažíme se vypadat klidně (i když nám buší srdce).
Smutek
Když nás něco zarmoutí, třeba když se náš kamarád s námi nepodělí o nějakou novinku, ale namísto toho, abychom ukázali, že jsme zklamaní, se tváříme, že nás to nezajímá.
Zklamání
Když nejsme vybráni do školního týmu nebo když nás nepřijmou na vysněnou brigádu, ale před kamarády se tváříme, že to pro nás není důležité, i když nás to vnitřně hodně mrzí.
Důvody potlačování emocí
Nechceme způsobit problém (ve třídě, na brigádě, v kavárně a podobně).
Když nás někdo naštve během hodiny, můžeme si myslet, že vyjádření našeho vzteku by mohlo přerušit hodinu nebo vyvolat konflikt s učitelem či spolužáky. Abychom předešli potížím, raději svůj vztek potlačíme a zachováme klid.
Nechceme, aby se na nás ostatní dívali nebo nás posuzovali.
Když nám něco nevyjde nebo se nám stane trapná situace, můžeme cítit touhu skrýt svůj smutek nebo rozpaky. Máme obavy z posměchu nebo soudů od ostatních. Taková obava může být silnější, pokud se nacházíme ve skupině lidí, které neznáme dobře, nebo v situaci, kde se cítíme pod tlakem.
Kdy emoce potlačit a kdy vyjádřit?
Ovládání emocí v důležitých situacích
Ve chvílích, kdy je třeba soustředit se na úkol nebo dodržet profesionální postoj, může být užitečné emoce potlačit. Například během důležitého zkoušení ve škole nebo při setkání s klientem v práci.
Komunikace je klíčová
Pokud cítíme, že naše emoce začínají narůstat a stávají se obtížně ovladatelnými, je důležité s někým promluvit. To nám může pomoci pochopit a zpracovat vaše pocity.
Například pokud nás přestává bavit zpívání ve sboru, protože polovinu času se řeší potíže s organizací, je užitečné říct to nahlas.
Rozvíjení své schopnosti zvládnout emoci jinak než potlačením
Znalost a pochopení našich emocí může být prvním krokem k jejich správné regulaci. To zahrnuje rozpoznání spouštěčů, které nás rozzlobí nebo zarmoutí.
Třeba pokud víme, že jsme citliví na kritiku, můžeme se naučit techniky, jak lépe zvládnout svou reakci.
I když jsou momenty, kdy se nám může zdát potlačení emocí nezbytné, měli bychom dávat pozor na to, abychom své emoce nepotlačovali neustále.
Nahoru