Výpis souhrnů
Výživa a metabolizmus
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Výživa a metabolizmus
V rámci výživy člověk přijímá látky, které jeho tělo potřebuje k růstu a přestavbě tkání, ale také jsou pro něj zdrojem energie. Přeměna látek a energií v těle se označuje jako metabolizmus. Procvičování je rozděleno do následujících podkapitol:
- Výživa a metabolizmus obecně – Informace o tom, co je metabolizmus, základní přehled týkající se živin a získávání energie z nich.
- Látky jako součást výživy – Konkrétnější informace o přijímaných látkách (sacharidech, tucích, proteinech a dalších).
- Způsoby stravování, výživové doplňky – Vegetariánství, veganství a další způsoby stravování, (ne)vhodnost výživových doplňků.
- Výběr a úprava potravin, stravování – Volba potravin, základní informace týkající se jejich kuchyňských úprav.
- Údaje na obalech potravin – Vyčítání informací z obalů.
- Onemocnění spojená s výživou – Podvýživa, obezita, poruchy příjmu potravy a další.
- Výživa a metabolizmus: mix
Výživa a metabolizmus obecně
V rámci výživy člověk přijímá látky, které jeho tělo potřebuje k fungování, získávání energie a k růstu a přestavbě tkání. Přeměna látek a energií v těle se označuje jako metabolizmus.
Typy živin
Mezi základní živiny patří sacharidy (ty zahrnují i jednoduché cukry), tuky a bílkoviny (proteiny). Jako zdroj energie se uplatňují zejména sacharidy a tuky.
Přijímání a zpracování živin probíhá díky trávicí soustavě, živiny po těle rozvádí oběhová a lymfatická (mízní) soustava.
Živiny jako zdroj energie a stavebních látek
Díky rozkladu živin a buněčnému dýchání (reakci s kyslíkem) se uvolňuje energie. V rámci tohoto procesu vznikají jednoduché anorganické látky: voda (\mathrm{H_2O}) a oxid uhličitý (\mathrm{CO_2}), který vydechujeme. (Uhlík ve vydechnutém \mathrm{CO_2} tedy pochází ze živin, které se nacházely například ve snědené svačině.) Výroba složitějších látek z látek jednodušších naopak energii spotřebovává.
Při hladovění tělo energii získává ze zásobních sacharidů (zejména glykogen v játrech a svalech) a tuků. Proteiny slouží jako zdroj energie jen při nedostatku jiných živin.
Přijaté proteiny se při trávení rozkládají na aminokyseliny. Z nich se v těle na základě informace v DNA „poskládají“ vlastní proteiny, ty slouží jako stavební látky či podmiňují různé funkce těla (např. jako enzymy či hormony).
Kromě základních živin jsou pro funkci těla v menším množství nutné vitaminy, minerální látky (přijímané obvykle ve formě solí/iontů). Tyto látky se označují jako mikronutrienty. Organizmus též musí přijímat vodu.
Energetická hodnota, využívání energie
Energetická hodnota potravin se v souladu se soustavou SI udává v kilojoulech (1 kJ = 1000 J). Dodnes se též používají kilokalorie (kcal; 1 kcal = 4,184 kJ). Příjem a výdej energie byl měl být v rovnováze (pokud více energie přijímáme, nabíráme na hmotnosti, v opačném případě hubneme).
Jako bazální metabolizmus se označuje energie nutná pro udržení základních funkcí těla (v klidu), u dospělého člověka se pohybuje kolem 5000 – 10 000 kJ za den. Celkový denní energetický výdej dospělého při normální aktivitě je asi 7 600 – 12 600 kJ.
Příklady činností a jejich energetická náročnost
- práce s počítačem – do 400 kJ/hod.
- pomalá chůze – asi 400–1000 kJ/hod.
- jízda na kole – asi 1500 kJ/hod.
- rychlý běh – asi 2500–4000 kJ/hod.
Látky jako součást výživy a těla
Mezi hlavní látky přijímané potravou náleží sacharidy, tuky a proteiny (bílkoviny). Tyto živiny (makronutrienty) přijímáme ve větším množství. Jde o organické látky, jejich základ tvoří prvek uhlík (\mathrm{C}).
Sacharidy
Mezi sacharidy patří jednoduché cukry (ty typicky chutnají sladce) i složitější sacharidy (polysacharidy). Slouží hlavně jako zdroj energie. Zejména jednoduchých cukrů lidé v současnosti přijímají nadbytek.
Příklady sacharidů
- Glukóza (hroznový cukr) je jednoduchý cukr. Je rychlým zdrojem energie pro buňky (např. v rámci svalů nebo mozku). Hladina glukózy v krvi (glykemie, odborněji glukosemie) je regulována hormonem inzulinem.
- Sacharóza (řepný cukr) je cukr běžně využívaný v kuchyni (krystal, krupice, moučka). V těle se štěpí na glukózu a fruktózu. Je-li ve složení výrobků uvedeno „cukr“, jedná se právě o přidanou sacharózu.
- Glykogen je složitý zásobní sacharid u živočichů, uchovává se zejména ve svalech a játrech. Skládá se z mnoha molekul glukózy.
- Hlavní zásobní látkou rostlin je škrob (např. v bramborách, obilninách). Buněčné stěny rostlinných buněk jsou tvořeny celulózou.
Celulóza a další obtížně stravitelné látky tvoří vlákninu. Ta mj. čistí trávicí trakt a zpomaluje rozpad složitých sacharidů na cukry, čímž zabraňuje skokovému nárůstu glykemie.
Tuky a příbuzné látky
Tuky patří do skupiny látek zvané lipidy. Tuky jsou ze základních živin energeticky nejbohatší, v těle mohou také sloužit jako tepelná izolace či chránit orgány. Jejich molekuly se skládají z alkoholu glycerolu a zpravidla trojice zbytků mastných kyselin.
Nasycené a nenasycené mastné kyseliny
- Nasycené mastné kyseliny mají v rámci uhlíkového řetězce pouze jednoduché vazby. Jsou časté v živočišných tucích. Tuky, které je obsahují, jsou při pokojové teplotě zpravidla tuhé.
- Nenasycené mastné kyseliny obsahují v rámci uhlíkového řetězce dvojné vazby. Jsou časté v rostlinných tucích. Tuky, které je obsahují, jsou při pokojové teplotě zpravidla tekuté (oleje).
Cholesterol
Cholesterol je látka, která společně s proteiny tvoří váčky přesouvající tuky po těle. Pokud je v krvi vyšší koncentrace LDL (low density lipoprotein, „zlý cholesterol“), tuky a cholesterol mají tendenci se ukládat na stěnách cév (to může vést např. k jejich ucpávání, srdečnímu infarktu, mozkovým příhodám aj.). Tuky s nenasycenými mastnými kyselinami koncentraci LDL v krvi snižují.
Proteiny
Proteiny (bílkoviny) se podílejí na stavbě a fungování těla, jako zdroj energie jsou využívány jen při vyčerpání jiných živin. Proteiny přijaté potravou se v trávicí soustavě štěpí na aminokyseliny, z nichž buňky vytvoří „vlastní“ proteiny na základě informace obsažené v DNA.
Vhodné množství přijímaných živin je silně individuální. Co se týče hmotnosti základních živin, člověk by denně měl přijmout přibližně 15 % tuků, 20 % proteinů a 65 % sacharidů. Žádný z těchto základních typů živin nelze celkově označit za „nezdravý“ a neměl by být v jídelníčku zcela vynechán.
Mikronutrienty
Mezi tzv. mikronutrienty (živiny přijímané v malém množství) patří vitaminy a minerální látky.
Vitaminy obecně umožňují fungování metabolických procesů. Dělí se na rozpustné v tucích (A, D, E, K) a ve vodě (C, skupina B). Vitaminů je vhodné přijímat malé množství, lze se jimi předávkovat. Jde o organické látky.
Minerální látky, respektive prvky důležité pro funkci těla, přijímáme obvykle ve formě solí či iontů.
Příklady běžných minerálních látek
prvek | funkce |
---|---|
železo (\mathrm{Fe}) | Součást červeného krevního barviva (hemoglobinu), které přenáší kyslík. |
vápník (\mathrm{Ca}) | Tvoří kosti, zuby. |
fosfor (\mathrm{P}) | Jeho sloučeniny krátkodobě uchovávají energii, jsou součástí kostí a zubů, podílí se na stavbě nukleových kyselin (např. DNA). |
sodík (\mathrm{Na}), draslík (\mathrm{K}), chlor (\mathrm{Cl}) | Součástí tělních tekutin, potřeba pro činnost všech buněk. |
jod (\mathrm{I}) | Součást hormonů štítné žlázy. |
Onemocnění spojená s výživou
Obezita a podvýživa
Přebytečný příjem živin vede k obezitě (otylosti), při nedostatečném příjmu naopak nastává podvýživa. Hmotnost těla je možné orientačně posoudit pomocí hodnoty BMI (body mass index). Spočítá se vzorcem \mathrm{BMI = \frac{hmotnost [kg]}{(výška [m])^2}}. Optimální BMI je asi 18,5–25.
Poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy jsou psychická onemocnění. Zásadním způsobem ovlivňují organizmus, mnohdy vedou až ke smrti. Jsou jimi ohroženy hlavně dospívající dívky. Mezi poruchy příjmu potravy náleží:
- mentální anorexie – Souvisí se zkreslenou představou o vlastním těle, spočívá v odmítání či omezování potravy (časté je zabývání se energetickou hodnotou potravin), mnohdy dochází k nadměrnému cvičení, projevuje se mj. poruchami hormonálního systému.
- mentální bulimie – Zahrnuje záchvatovité přejídání a následné zvracení potravy.
Alergie a intolerance
Lidé mohou být alergičtí na určité složky potravy. Intolerance laktózy souvisí s neschopností zpracovávat mléčný cukr. Celiakie spočívá v tom, že imunitní systém neadekvátně reaguje na lepek (gluten).
Vliv stravy na zdraví
Složení stravy (a životní styl obecně) ovlivňuje výskyt nejrůznějších onemocnění: např. nemocí oběhové soustavy či diabetu (cukrovky).
Nahoru