Výpis souhrnů
Voda a vzduch v souvislostech
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Voda: základy a koloběh
Voda je sloučenina vodíku a kyslíku. Popisuje se vzorcem \mathrm{H_2O}, každá její molekula obsahuje dva atomy vodíku (\mathrm{H}) a jeden atom kyslíku (\mathrm{O}). Na Zemi se voda vyskytuje ve třech skupenstvích (pevné – led, kapalná voda, plynné – vodní pára).
Fyzikální vlastnosti vody
Kapalná voda má při 20 °C hustotu 0,998 g/cm³. Běžný led má hustotu asi 0,917 g/cm³, což je méně než u kapalné vody (led tedy plave na její hladině). Největší hustotu (prakticky 1 g/cm³) má kapalná voda při 3,95 °C, voda o této teplotě tedy např. v zimě klesá ke dnu a umožňuje přežití organizmů ve vodních tělesech (jezerech, rybnících aj.).
Teplota tání vody za standardního tlaku je 0 °C, teplota varu 100 °C (při varu se voda vypařuje v celém svém objemu). Teplota varu se s klesajícím tlakem (např. při výstupu do vyšších nadmořských výšek) snižuje. Led může sublimovat (přecházet rovnou do plynného skupenství), kapalná voda se ze svého povrchu vypařuje i při teplotě nižší, než je teplota varu.
Voda v živých organizmech
Voda je klíčové rozpouštědlo pro pozemský život. V živých organizmech tvoří prostředí buněk, podílí se na transportu látek či tvoří prostředí pro funkci enzymů.
Koloběh vody v přírodě
Kondenzace (kapalnění) vodní páry v atmosféře vede ke vzniku oblačnosti a srážek (např. deště, krup, sněhu, mlhy). Voda, která se dostane na povrch, se opět vypařuje, prosakuje do země nebo je vodními toky vedena do moří a oceánů.
Voda v mořích a oceánech obsahuje rozpuštěné soli, které původně byly přítomné v horninách. Při odpařování slané vody se odpařuje jen voda (\mathrm{H_2O}) bez solí, oblaky tedy sestávají ze sladké vody.
Podzemní voda vyplňuje dutiny a pukliny v horninách. Vzhledem k tomuto těsnému kontaktu je u ní vyšší pravděpodobnost mineralizace a např. nasycení oxidem uhličitým.
Voda a rozpuštěné minerální látky
Voda se v přírodě nevyskytuje chemicky čistá, obsahuje určité množství rozpuštěných minerálních látek (solí).
Tvrdá voda obsahuje větší množství rozpuštěných minerálních látek (zejména \mathrm{CaO} a \mathrm{MgO}), měkká voda méně. Většina vody na Zemi (asi 97 %) je slaná. Množství rozpuštěných solí ve vodě (zvláště mořské) se označuje jako salinita.
Destilovaná voda je destilací (vypařením a kondenzací) zbavená minerálních látek.
NahoruVyužívání vody
Voda se využívá k přímé konzumaci (pití), při výrobě potravin, v zemědělství, průmyslu či energetice (např. pro chlazení jaderných reaktorů).
Typy vody podle využití
- Pitná voda je vhodná ke konzumaci. Musí splňovat hygienické normy, je zbavená nečistot a mikroorganizmů. Vodovodním řádem v Česku se rozvádí právě pitná voda.
- Užitková voda se používá v průmyslu či zemědělství.
- Využitím a znečištěním pitné či užitkové vody vzniká voda odpadní.
Jako minerální se označuje podzemní voda stálého složení a vlastností, může být do různé míry mineralizovaná.
Úprava pitné vody
K získání pitné vody se používají jak podzemní, tak povrchové vody. Ty je obvykle nutné vyčistit. Obecně stálejší je složení a kvalita podzemních vod, kvalita vod povrchových se může rychleji měnit. Při úpravě pitné vody se používají např. následující procesy:
- usazování v usazovacích nádržích – Odstraňování hrubších částic (kalu).
- čiření – Vlivem přidání chemických činidel probíhá vločkování (flokulace) nečistot, které pak lze snáze odfiltrovat.
- filtrace – Např. přes křemelinu či písek.
- oxidace a dezinfekce – Odstraňuje organické látky, mikroorganizmy i některé anorganické látky. Používají se např. sloučeniny chloru (chlorace), ozon (\mathrm{O_3}, ozonizace) či UV záření.
- provzdušňování – Odstraňuje zapáchající plyny (např. amoniak – \mathrm{NH_3} či sulfan – \mathrm{H_2S}), převádí ionty železa do nerozpustné formy.
V Česku je pitná voda obecně zdravotně nezávadná, má tedy smysl upřednostnit pití kohoutkové vody před vodou balenou.
Vodní kámen
Vodní kámen sestává z krystalizovaných minerálních látek, zejména uhličitanu vápenatého (\mathrm{CaCO_3}). Tvoří se hlavně ve spojitosti s tvrdou vodou, např. ve varných konvicích, na topných tělesech praček, v bojlerech apod. K jeho vyčištění lze využít rozpuštění kyselinami (např. octovou, citronovou). V případě, že je do domácnosti přiváděna tvrdá voda, je možnost využít změkčovadla.
Čistírny odpadních vod
Čistírny odpadních vod (ČOV, lidově „čističky“) provádějí čištění odpadních vod z obcí (splašková/komunální odpadní voda) nebo jsou budované v blízkosti průmyslových provozů. Odpadní vody by jimi před vypuštěním do přírody měly projít.
V komunálních čistírnách obvykle probíhají tyto procesy:
- mechanické čištění – Odstraňování písku a nerozpustných nečistot přes štěrk a česle či síta. Usazování.
- biochemické čištění – Využívá bakterií a dalších (mikro)organizmů, které rozkládají organické látky a využívají minerální látky (např. dusík, fosfor). Mrtvé organizmy a další částice se usazují jako kal, z toho může být tvořen např. bioplyn či může být použit jako hnojivo.
Při vyšších požadavcích na kvalitu vypouštěné vody může následovat i chemické čištění, např. k vysrážení zbylých sloučenin fosforu.
Vodní stopa
Jako vodní stopa se označuje množství vody využité jedinci či skupinami lidí, a to jak k osobnímu využití (hygiena, pití aj.), tak k výrobě zboží či poskytování služeb. Zahrnuje vodu, u níž dojde ke znečištění či vypaření za určitý čas.
NahoruVzduch: základy
Vzduch je směs, která se skládá především z plynů. Může obsahovat i kapaliny (např. kapky vody tvořící mlhu) a pevné látky (např. prach, popílek, mikroorganizmy, spory, pyl). Vzduch tvoří atmosféru, je důležitý pro existenci živých organizmů. Následující tabulka uvádí zásadní plynné složky vzduchu:
Plyn | Vzorec | Objem v suchém vzduchu | Další informace |
---|---|---|---|
dusík | \mathrm{N_2} | 78 % | Za standardních podmínek víceméně nereaktivní. |
kyslík | \mathrm{O_2} | 21 % | Zásadní pro buněčné dýchání. |
argon | \mathrm{Ar} | 0,93 % | Nereaktivní vzácný plyn. |
oxid uhličitý | \mathrm{CO_2} | 0,04 % | Výchozí látka fotosyntézy, uvolňuje se např. při dýchání, spalování fosilních paliv či sopečné činnosti. Jeho množství v atmosféře v současnosti stoupá. |
Jednotlivé složky lze oddělit frakční destilací zkapalněného vzduchu. Množství vodní páry (\mathrm{H_2O}) ve vzduchu je proměnlivé, kolísá zhruba od 0,2 do 4 %.
NahoruZnečištění ovzduší
Ovzduší může být znečištěno jak přírodními procesy (např. vulkanická aktivita), tak činností člověka. Znečišťující složky se ve vzduchu nacházejí obvykle v relativně malém množství (ve srovnání s celkovým objemem vzduchu), přesto mohou mít na kvalitu ovzduší značný vliv.
Příklady znečišťujících látek, znečištění vnějšího prostředí
Zdraví člověka či živé organizmy může ohrožovat například:
- oxid uhelnatý (\mathrm{CO}) – Vzniká při nedokonalém spalování (zejména za nedostatku kyslíku).
- přízemní ozon (\mathrm{O_3}) – Ozon se přirozeně vyskytuje ve stratosféře, kde jeho vznik omezuje pronikání UV záření na povrch Země. V blízkosti zemského povrchu je však škodlivý, jedná se o silné oxidační činidlo.
- některé freony (uhlovodíky obsahující \mathrm{F}/\mathrm{Cl}) – Dříve užívané jako hnací látky a chladiva, což vedlo ke zmenšování ozonové vrstvy a vzniku ozonové díry. Po jejich zákazu se stav ozonosféry pozvolna obnovuje.
- oxid siřičitý (\mathrm{SO_2}) – Vzniká při spalování fosilních paliv obsahujících síru. Dříve způsoboval kyselé deště. V současnosti se provádí odsiřování uhelných elektráren, díky čemuž lze mj. získat energosádrovec využitelný ve stavebnictví.
- oxidy dusíku (\mathrm{NO}_x) – Obvykle značně jedovaté, vznikají zejména ve spalovacích motorech a podporují vznik přízemního ozonu. Při hodnocení kvality vzduchu se obvykle posuzuje oxid dusičitý (\mathrm{NO_2}).
- polycyklické aromatické uhlovodíky (např. benzo[a]pyren) – Vznikají obecně při hoření (např. v rámci kouření tabákových výrobků, spalování paliva v motorech, topení v kotlích na tuhá paliva). Zvyšují riziko zhoubných nádorů (jsou karcinogenní), způsobují mutace.
Pevné částice (např. prach, saze) se označují zkratkou PM (particulate matter), za tu se uvádí velikost částic v μm (např. PM10, PM2,5).
Dopravní prostředky se spalovacími motory musejí být vybaveny katalyzátory a případně filtry pevných částic, což zajišťuje zmenšení negativního vlivu na ovzduší (více v kapitole pohonné hmoty, doprava).
Znečištění ovzduší chemickými látkami se označuje jako smog (kombinace slov smoke a fog). Vypouštěné znečišťující látky jsou emise, pokud dojde k jejich přenesení na jiné místo, hovoří se o imisích.
Skleníkové plyny
Skleníkové plyny mohou prohlubovat klimatickou změnu. Patří mezi ně např. oxid uhličitý (\mathrm{CO_2}) či methan (\mathrm{CH_4}). Těmto plynům se věnuje kapitola klimatická změna. Např. \mathrm{CO_2} se obvykle nepovažuje za „znečišťující“ látku, je ve vzduchu v určité míře obsažen přirozeně.
Znečištění ovzduší uvnitř budov
Ovzduší může být znečištěno jak ve venkovním prostředí, tak uvnitř budov. Do vnitřního ovzduší se mohou dostávat třeba látky z nábytku (např. formaldehyd) či uskladněných chemikálií (např. čisticích prostředků, rozpouštědel aj.). Kouření či používání elektronických cigaret uvnitř budov vede k tomu, že vzniklé látky zde setrvávají delší dobu a také delší dobu ohrožují zdraví.
Kouření obecně je zdrojem řady (až tisíců různých) škodlivých látek, které zvyšují mj. riziko onemocnění cévní soustavy či zhoubných nádorů.
Vliv kouření na kuřáka a okolí
Kouření ohrožuje zdraví kuřáků samotných. Jedná se zároveň o činnost bezohlednou k okolí: v případě přítomnosti dalších lidí tito lidé pasivně vdechují škodliviny. Na léčbu chorob přímo podmíněných kouřením jsou vynakládány značné prostředky z veřejného zdravotního pojištění (nekuřáci tedy mnohdy platí za nezodpovědnost kuřáků).
Vzduchem může procházet neviditelné ionizující záření. To vzniká např. radioaktivní přeměnou plynu radonu (\mathrm{Rn}), který je sám produktem radioaktivní přeměny uranu. Přítomnost radonu je vhodné zjistit např. při nájmu, koupi či stavbě nemovitosti.
Nahoru