Výpis souhrnů
Umění
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Románský sloh
Románský sloh vznikl v 10. století na území západní a jižní Evropy. Vycházel z kultury antického Říma, od čehož byl odvozen jeho název „románský“. Na české území se tento sloh dostává až v průběhu 12. století.
Románská architektura
Stavby a celý vývoj slohu byly ovlivněny vývojem v jednotlivých zemích. Typickými stavbami byly rotundy a baziliky. Rotunda má kruhový půdorys a často je u ní i půlkruhový výklenek, který se nazývá apsida. Bazilika je obdélníkového půdorysu, který je dělen na několik částí, které nazýváme lodě.
Dalšími znaky románského slohu jsou:
- mohutné zdi,
- sdružená okna rozdělená sloupky.
- zdobené sloupy a
- portály, tey zdobené vstupy.
Dalšími stavbami, které u nás můžeme v románském slohu najít, jsou hrady, kamenné mosty nebo kláštery.
Zdi byly zdobeny freskami. Jednalo se o barevné malby do vlhké omítky. U nás je jimi proslavena rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě, na jejíž zdech jsou ztvárněni přemyslovští panovníci.
Památky románské architektury v Česku
- rotunda svatého Jiří na hoře Říp, svaté Kateřiny ve Znojmě, svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci či rotunda svatého Martina na Vyšehradě
- interiér baziliky svatého Jiří na Pražském hradě, část baziliky svatého Prokopa v Třebíči, bazilika v klášteře premonstrátů v Milevsku
- hrad Přimda
- Strahovský klášter, klášter v Milevsku, klášter v Plasích – kláštery jsou většinou přestaveny ve stylu jednoho z pozdějších slohů
- Kamenný most v Písku, Juditin most (již nestojí, na jeho místě dnes najdeme gotický Karlův most)
Románské písemnictví
Hlavním jazykem této doby byla latina. Knihy vznikaly v klášterech ručním přepisováním na pergamen v přímo k tomu určených skriptoriích. Prvnímu zdobenému písmenu na stránce říkáme iniciála a ilustracím v knihách iluminace.
Typickým dílem této doby jsou kroniky a legendy. Autorem Kroniky české je Kosmas, kniha je napsána v latině. Jedná se o nejstarší českou kroniku, která popisuje dějiny od stavby Babylonské věže a pokračuje až do doby Kosmova života.
NahoruGotický sloh
Gotika navazuje časově i myšlenkově na románské umění. Vychází ze slova „gótské“ podle kmene Gótů. Tento styl byl brán jako úpadek. Původ nacházíme ve Francii v druhé polovině 12. století, odkud došlo k jejímu šíření po celé Evropě. Společně s rozmachem slohu v architektuře došlo i ke změnám ve společnosti a v myšlenkovém směřování, kdy bůh je viděn jako stvořitel.
Společnost v období gotiky
V tomto období docházelo k zakládání a rozvoji měst. První školy vznikaly při kostelech a klášterech, hlavním jazykem vzdělanců byla latina. Postupně se vzdělání rozšířilo i odděleně od církevních institucí a školy začaly vznikat i ve městech. Stále však byly dostupné jen pro chlapce.
Byly založeny nové církevní řády, např. dominikáni a františkáni.
Gotická architektura
Nejtypičtější stavbou tohoto slohu je katedrála, která znázorňuje touhu středověkého člověka přiblížit se Bohu. Důraz byl v těchto stavbách kladen na vertikalitu – svislý rozměr. Takto vysoké budovy byly postaveny s pomocí lomeného oblouku, který je často vykládán i jako spojené ruce k modlitbě, a opěrného systému, který můžeme najít ze stran katedrál. Využíval se vnější opěrný systém, který byl zvenku katedrály, i vnitřní opěrný systém, který najdeme uvnitř stavby.
Katedrály mají nejčastěji tři lodě s rozsáhlou příčnou hlavní lodí. Okna jsou úzká a zakončená lomeným obloukem. Jako ozdoby na gotických katedrálách jsou využívány:
- fiály (čtyřboký jehlan zdobený kraby),
- chrliče (zakončení okapu ve tvaru mystického zvířete),
- rozety (kruhové ozdobné okno),
- vitráže (barevná skleněná výplň oken) a
- portály neboli vstupy jsou většinou zakončeny lomeným obloukem.
Typickou sochou pro toto období byla madona, postava Panny Marie s malým Ježíšem v náručí. Dalšími stavbami v gotickém slohu, které můžeme často potkat, jsou gotické hrady, vznikaly i gotické měšťanské domy a radnice.
Gotickou architekturu dělíme na tři období – rané, vrcholné a pozdní.
Nejznámnější evropské gotické stavby
Nejznámější stavby jsou katedrála Notre Dame v Paříži, bazilika Saint Denis v Paříži katedrála v Kolíně nad Rýnem, Westminsterská katedrála v Londýně.
Gotická architektura v českých zemích
Každé období je spojené s vládou jiného rodu. Raná gotika je spojena s Přemyslovci. Vrcholná gotika je spojena s Lucemburky. Pozdní gotika je spojena s Jagellonci.
Památky rané gotiky
Stavbou, která znázorňuje přechod mezi románským a gotickým slohem je klášter Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. Významnými stavbami rané gotiky v českých zemích jsou poté Osecký klášter, Anežský klášter v Praze, hrad Zvíkov nebo hrad Špilberk v Brně.
Vrcholná gotika
V období vrcholné gotiky je v českých zemích založena Karlova univerzita. A společně s vládou Karla IV. přichází na naše území architekt Matyáš z Arrasu a Petr Parléř. Oba dva jsou spojeni se stavbou chrámu svatého Víta na Pražském hradě. V této době je postaven i Karlův most, Staroměstská mostecká věž a Staroměstská radnice. Kromě toho také vznikají hrady Karlštejn, Kašperk nebo Kost.
Pozdní gotika
Jagellonská neboli vladislavská gotika je typická pro české země (jedná se o období pozdní gotiky). Architekty této doby byli Benedikt Rejt a Matěj Rejsek. Nejznámějšími stavbami v tomto stylu jsou Vladislavský sál na Pražském hradě nebo katedrála svaté Barbory v Kutné hoře.
Renesanční sloh
Renesance vznikla ve 14. století v severní Itálii v prostředí bohatých městských států. Nový životní styl časově navazoval na gotiku, ale myšlenkově na antiku. Pozornost se v renesanci obrací na člověka, na lidské potřeby a odvrací se od Boha.
Spolu s renesancí se rozvíjí i myšlenkový směr humanismus, který klade důraz na lidské schopnosti a znalosti (rozum, důstojnost, svobodné rozhodování).
Situace v Itálii
Itálie se skládala z mnoha království a městských republik. Italská města prožívala na začátku pozdního středověku zlatou éru, velmi zbohatla na obchodu s Orientem a křížových výpravách. Jednotliví vládci nyní investovali finance do umění a vědy.
Věda a vzdělanost
Rozvoj vzdělanosti souvisel se znalostí jazyků. Kromě univerzální latiny se začaly prosazovat národní jazyky, stará řečtina a hebrejština. V tomto období vznikají nové vědní obory, které zkoumají přírodu.
Alchymie
Alchymie byla experimentální vědecká disciplína, která byla společná pro mnoho vědních oborů, např. fyziku a chemii. Snažila se objasnit přírodní zákonitosti a fyzikální jevy.
Alchymisté byli zváni na panovnické dvory, aby zde bádali, zvláštní oblibě se těšili u habsburského panovníka Rudolfa II.
Fyzika
Jde o vědu, která se zabývá popisem přírodních zákonů, základy fyziky byly položeny už v antice. Praktické použití fyziky (přenos síly, rovnováha) se využívaly při stavbě renesančních paláců a chrámů.
Lékařství
Navazovalo na antický způsob uvažování o lidském zdraví. Lidé se snažili poznat a prozkoumat lidské tělo, jeho funkčnost a orgány, církev se však stavěla silně proti a zakazovala pitvy a další lékařské pokusy. Zkoumání lidského těla nakonec vedlo ke zlepšení léčebných metod a objevení příčin některých nemocí.
Botanika
Vědní obor zkoumající rostliny, úzce souvisí s lékařstvím.
Astronomie
Nově vzniklou vědou zabývající se přírodou, konkrétně pozorováním vesmíru a vesmírných těles, byla též astronomie. V této době mezi sebou soupeřily dvě teorie o vzájemném postavení Země a Slunce; tedy zda se Země točí kolem Slunce (názor několika astronomů) nebo Slunce kolem Země (názor církve).
Mikuláš Koperník
Mikuláš Koperník byl polský astronom a zastánce tzv. heliocentrismu. Tvrdil tedy, že Slunce je středem Sluneční soustavy.
Galileo Galilei
Galileo Galilei navazoval na myšlenky Koperníka, zastával tedy také názor, že Země se točí kolem Slunce. Byl strůjcem mnoha vynálezů, zdokonalil dalekohled, vyrobil kyvadlo, mikrometr či vojenské geometrické kružidlo. Za své názory, že Země se točí kolem Slunce, byl postaven před inkviziční soud.
Johannes Kepler
Johannes Kepler se zabýval astronomií, fyzikou a optikou. Formuloval tři Keplerovy zákony, které se týkají pohybu těles ve vesmíru.
Umění
Renesanční umění upuští od ideálů gotiky. Touží po dokonalosti, hledá ideální a univerzální pravidela. Umělci získali v této době významné společenské postavení, do umění proniká matematika, řeší se proporce a perspektiva, tedy optický jev, při kterém se nám vzdálenější předměty jeví menší než předměty blíže položené.
Architektura
Pro renesanci jsou typické stavby symetrické, s přímými liniemi. Mezi typické renesanční stavby patří zámky, vily, měšťanské domy. Velké oblibě se těšily udržované zahrady s živými ploty a terasami. Chrámy, pokud se stavěly, měly kruhový a podélný půdorys.
Nahoru